Jak zrobić zasilacz regulowany na układzie LM350

Poradnik dodany przez: Konto usunięte
48712 4.75

Projekt i wykonanie zasilacza regulowanego na układzie LM350 lub jak ktoś chce to można także wykonać go na układzie LM317 jednak ten układ ma mniejszą wydajność

Sama budowa zasilacza regulowanego to prosta rzecz i każdy kto nawet trochę ma styczność z elektroniką sobie poradzi z tym projektem. Poza tym, części potrzebne do budowy zasilacza regulowanego według tego projektu są tanie a ich łączna cena nie powinna przekroczyć 15zł. Wszystkie potrzebne elementy kupicie w internecie i też w każdym dowolnym sklepie z elektroniką i częściami elektronicznymi. 

Jeżeli szukasz ciekawego projektu, który nie będzie wymagał spędzenia przy nim mnóstwa ilości czasu to zasilacz regulowany na układzie LM350 będzie ciekawą propozycją. 

W poradniku wszystko jest pokazane i wytłumaczone i z tego względu na pewno filmik się przyda. W końcu samo hasło zasilacz regulowany to trochę za mało aby od razu zabrać się do tworzenia czegoś takiego. Jeżeli wam się przyda taki projekt to super. Wszystko sprawdzone i działa

Składniki:

  • Układ LM350 lub LM317
  • Potencjometr liniowy 5 kOhm
  • Radiator
  • Kondensator 0.1 uF
  • Kondensator od 1 uF do 1000 uF
  • Rezystor 240 Ohm
  • Płytka uniwersalna
  • Cyna
  • Przewody
  • Lutownica

Do poradnika Jak zrobić zasilacz regulowany na układzie LM350 przypisano następujące tagi:

elektronika zasilacz regulowany projekty elektronika budowa zasilacza regulowanego zasilacz regulowany projekt układ lm350 układ lm317

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zrobić zasilacz regulowany na układzie LM350 skomentowało 3 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

  1. Awatar użytkownika zx11

    zx11

    Jul 21, 2019

    Bardzo dobry zasilacz, prosty do zrobienia jak również użytkowania.
    Super- pozdrowienia.

  1. Awatar użytkownika zett1

    zett1

    Mar 28, 2014

    Drobne uściślenie- napiecie od 5 do 35V. Czyli możemy podłączyc zasilacz dający 5V, jeśli chcemy przy małych stratach dostać na wyjściu 1,5V. Mozemy podłączyć inny zasilacz np dający 9V, jeszcze inny dający 15v itd. Pisząc "od 5 do 35" oczywiscie nie miałęm na myśli regulowania napiecia na wejściu stabilizatora, opisanego w poradniku. Zatem proste zastosowanie tego urzadzenia- podpiecie 12v z zasilacza komputera i regulacja prędkością rozmaitych wentylatorów.

  1. Awatar użytkownika zett1

    zett1

    Mar 28, 2014

    Bardzo dobrze zrobiony filmik. Dwie uwagi- nie jest to zasilacz regulowany. jest to stabilizator napiecia z regulowanym napieciem wyjściowym, o wydajności do 3A.
    Potzrebny jest do tego drugi zasilacz, np sieciowy, dający wyprostowane i odfiltrowane napięcie od około 5 do 35V.
    A ten kondensator elektrolityczny- zdecydowanie nie 1000, a najlepiej 1uF, jak zaleca producent. Chociażby dlatego, że 1 uF ma dużo niższy ESR.
    Ale ogólnie- jest OK.