Chciałbym zaznaczyć że to mój pierwszy film i proszę o wyrozumiałość. Działo gaussa jest sterowane za pomocą mikroprocesora. Odczytuje on wartość z potencjometrów i dzięki temu steruje on obrotami silnika przy użyciu modulacji PWM.
Działko wykorzystuje dwie ATmegi. Jedna ATmega steruje automatycznym ładowaniem działka. Cały cykl ładowania trwa 4 sek. Na początku włączają się przekaźniki ładowania i silnika do przesuwania naboi.Po 2 sek. wyłącza się silnik a po 4 sek. wyłącz się ładowanie. Potem Atmega czeka na wciśnięcie przycisku. Przyciskiem x od pada można też przesuwać nabój po skończeniu ładowania automatycznego (gdyby nabój podczas automatycznego ładowania się nie przesunął).Na jednym z przerwań zewn. jest włączenie lasera. Druga ATmega + l293d (mostek h) odpowiada za przesuwanie działa w gorę, dół i w lewo, prawo (niestety zabrakło czasu). Także sprawdza stan krańcówek. Gdy krańcówka zostaje włączona działko się zatrzymuje.
Budowa takiego urządzenia jest skomplikowana i nawet mając podane dokładne i profesjonalne rozrysowane schematy, nie wszyscy będą w stanie wykonać taki pomysł. Ale warto spróbować ponieważ jeżeli wykonasz taki pomysł, to nagroda i efektem będzie świetne działko magnetyczne. A jeżeli nie wiesz czym jest działko gaussa i na czym polega idea budowy takiego działka magnetycznego to poczytaj o tym w necie.
Działko gaussa które tutaj zbuduję nie jest dużych rozmiarów ale jego moc ... no w poradniku widać, że nie jest to zabawka. Budowa działka "na prąd" jest fantastyczna sprawą i coś takiego, takie projekty to wyjątkowe pomysły, którymi zaskoczysz nawet osoby znające się na elektronice. Będąc w technikum, na pewno taki projekt zostałby wysoko oceniony. Naprawdę warto się zabrać za takie działko.