Malowanie jajek to tradycja tak stara jak okiem sięgnąć.
Troszkę historii z WIKIPEDII:
Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego, wspominają o nim Owidiusz, Pliniusz Młodszy i Juwenalis. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek[2]. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
To tyle jeśli chodzi o internetowe źródła.
Ale jak pomalować jajka? Jakieś ciekawe wzory? A może jakieś własne przemyślenia, czy nastroje? Otóż pisanki wielkanocne można zdobić na naprawdę wiele sposobów. Pomysły na Wielkanoc można ze sobą łączyć na wszelkie możliwe sposoby. Ja na przykład bardzo lubię malowanie woskiem, nie wiem, czy próbowaliście, ale uważam, że zdecydowanie powinniście się tym tematem zainteresować. Wiadomo, że jest to sezonowa rzecz, ale zawsze można patent sprzedać dalej. Wiecie, babcie z pewnością się ucieszą, a może i ciocie? W końcu na każde święta się widzimy z bliskimi.
A teraz zapraszam Was do komentowania i przede wszystkim do oglądania :). Może wyciągniecie z tego jakieś ciekawe lekcje :)
Krótka prezentacja mojej metody zdobienia pisanek.