Cześć, skoro lubicie proste doświadczenia fizyczne, to świetnie trafiliście. Dziś pokażę Wam, jak zrobić niesamowity, ciepły śnieg przy pomocy cieczy nieniutowskiej.
Podstawową właściwością odróżniającą ciecz nieniutonowską od niutonowskiej jest reakcja na nacisk. W przeciwieństwie do klasycznej cieczy ta zmienia swoje właściwości pod wpływem nacisku - najczęściej jest to twardość, która może zmienić się nawet do tego stopnia, że umożliwi chodzenie po niej. Każdy zwykła płyn pod wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki zupełnie jak woda w wannie, gdy postanowimy się w niej zanurzyć. Zjawisko takie, jak ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku znacznie zmienia swoje właściwości. Zwykle taki płyn zmienia swoją „twardość” nieraz do tego stopnia, że można z nią robić cokolwiek. . Natomiast wewnątrz przypadku zabawy dłońmi gdy na chybcika chwycimy ciecz zaś zgnieciemy to utworzy się kłębek, tymczasem zwalniając ucisk, płyn spłynie nam z dłoni.
Jeśli szukacie niesamowitych doświadczeń z fizyki to sprawdźcie również kolejne nasze filmy, które znajdziecie na naszym portalu Spryciarze.pl, który jest na rynku od 10 lat! Z tej okazji, chcielibyśmy przypomnieć Wam jego historię. Kiedy w 2007 roku, podczas pobytu w Anglii, Marcin Radziwoń razem z kolegą Arturem Olszewskim opublikowali w internecie filmik, jak poradzić sobie z
brytyjską wtyczką do kontaktu bez adaptera okazało się to strzałem w dziesiątkę. Wideoporadnik, pokazujący krok po kroku jak za pomocą patyczków do uszu czy wykałaczek pomóc sobie z poborem prądu na obczyźnie tylko w pierwszym dniu miał 15 tysięcy odsłon, a w drugim dwa razy tyle. A potem lawina ruszyła dalej i trwa do dziś!