Jak zostać elektronikiem #6 - Kondensatory

Poradnik dodany przez: grabaz
32673 4.92

Witam wszystkich tu zgromadzonych w moim poradniku, z którego dowiecie się jak zostać elektronikiem. W dzisiejszym odcinku zajmiemy się podstawą elektroniki czyli omówimy jeden z podstawowych elementów, które w najprostszych układach elektronicznych zawsze znajdują się w schemacie - mowa tu o kondensatorze. Najważniejszym zadaniem tego elementu elektronicznego jest zdolność gromadzenia w sobie prądu, a ilość tego prądu określa jednostka Farad. Każdy elektronik z tego powodu słysząc o kondensatorze od razu myśli o jego pojemności. W rzeczywistości istniej kilka odmian tego elementu i do wyboru mamy kondensatory ceramiczne, kondensatory elektrolityczne, kondensatory tantalowe, mkt, a także wiele innych. Jeżeli macie ochotę zagłębić się w świat elektroniki praktycznej, poznać jej sekrety i tajemnice, a także poznać wiele ciekawych rozwiązań, które bez problemu możecie wykonać samodzielnie w domu, to już teraz gorąco zapraszam Was do obejrzenia mojego poradnika pod tytułem - Jak zostać elektronikiem - Kondensatory.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zostać elektronikiem #6 - Kondensatory skomentowało 5 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

  1. Awatar użytkownika zett1

    zett1

    Mar 28, 2014

    Trochę kreciłerm nosem, ale tylko trochę. Pewne nieścisłosci, ale cóż... zawodowy elektronik wyłapie, zupełnie zielonemu jest to obojętne.
    Ok, przykłady: zamiast dwóch strzykawek wolę wytłumaczenie : zmienne pole elektryczne wywołuje zmienne pole magnetyczne. To chyba jaśniej tłumaczy, dlaczego nasi czytelnicy nie muszą używać strzykawek przy głośniku wysokotonowym, podłączonym przez kondensator średniej pojemności ;-) Za każdym arzem, gdy chcą coś z niego usłyszeć. Druga sprawa- 5 minuta 30 sekunda: dlaczego te 25V to nie jest napięcie, przy jakim on ma pracować?? Właśnie to jest to! Może być mniejsze, ale jak wiemy- może to spowodować przeformowanie kondensatora. 12'30"- z tym rozładowywanie nie całkiem... skoro już chcemy uniknąć dużych prądów i iskier, to nie podepnę rezystora 0,47 Om/25W!! Podłącza się rezystory 100=1000kOm, i odczekuje parę- parenaście sekund na rozładowanie. Wybulwianie...brrr, co za słowo "ło bulwa, ale ziemniak" ok, niech bedzie z tą spiskową teorią o pracowniku, który ukradł patent. Dla szukających w google; wpiszcie zamiast "wybulwiony": wylany kondensator elektrolityczny. Gratuluję nieziemskiego nabytku 3kF. ale... po co toto komu?? Ogólnie - gratuluję spokoju w tłumaczeniu i wiedzy.

  1. Awatar użytkownika robi99956

    robi99956

    Aug 23, 2013

    Super, miszczu rob tyle filmow ile tylko mozesz.

  1. Awatar użytkownika _transformatortrojfazowy_

    _transformatortrojfazowy_

    Aug 12, 2013

    tak do tematu właśnie powstało nowe forum o elektrotechnice-elektryce/elektronice ,
    www.mojeforumkolo.aaf.pl
    polecam !

  1. Awatar użytkownika MMCH

    MMCH

    Aug 07, 2013

    FAJNE ALE MOGŁES NA KONIEC PODŁĄCZYC MAŁY KONDENSATOR POD ZAŚLANIE 12V BY WYSTRZELIŁ :)
    PS NIEMAM FFISA WIĘC NIEDAŁEM ŁAPKI

    • Awatar użytkownika zett1

      zett1

      Mar 28, 2014

      Popieram. Przy czym najlepiej kondensator 6v podłączyc pod 230. Najlepiej połozyć kondenator na oku i... dołączyć autorowi filmu rachunek ze szpitala za operację wszczepienia sztucznego oka.

  1. Awatar użytkownika Mr_koYot_95

    Mr_koYot_95

    Aug 06, 2013

    2 lata technikum zawarte w kilku odcinkach i dużo bardziej zrozumiale:) powinieneś nauczac w szkole (jesli jeszcze tego nie robisz). ps. pokaż kiedys swoje "laboratorium"