Zabawa z papierem świetnie rozwija dziecięcą kreatywność, czy to podczas wycinania gotowych wzorów, czy też rysowania, odrysowywania, darcia albo innego aktu twórczego. Origami nie stanowi tutaj wyjątku, ponieważ postępowanie według wskazówek, choć wydaje się proste, może nastręczać wielu problemów. Jednak spoglądanie na ukończony projekt daje wystarczająco satysfakcji, aby rozbudzić chęć podjęcia kolejnej próby. Może to w krótkim czasie przemienić się w hobby, które rozwinie w dziecku cierpliwość, precyzję działania i zmysł twórczy, ponieważ do wykreowania zwierzątek i przedmiotów z papiery potrzeba sporo wyobraźni i zręczności.
Jednak wszystkie origami dla dzieci są opracowane tak, że nie sprawiały trudności początkującym, jak i zaawansowanym zainteresowanym. Do tego rodzaju hobby potrzeba jedynie papieru o odpowiedniej gramaturze, którzy sprawić, że wszystkie zgięcia, nawet te najgrubsze, będą gładkie i równe. Zapobiegnie to ich strzępieniu się i powodowaniu niepotrzebnego niszczenia kantów i rogów. Trzeba jednak uważać, ponieważ papier origami to cienki materiał, który łatwo ulega zniszczeniu przy użyciu większej siły. Najlepiej wszystkie projekty origami krok po kroku wykonywać na płaskiej powierzchni, a zagięcia przyciskać po prostu kciukiem. Ważny jest również kierunek odginania papieru, a także kolejność etapów. Jeżeli się jej nie przestrzega mogą powstać nieestetyczne zagięcia, które zniszczą efekt kilkunastominutowej pracy.
Ten tutorial przedstawia, jak powstaje kot z papieru, z obowiązkowymi elementami kociego charakteru – spiczastymi uszami i długim ogonem. Właśnie z tego powodu origami cieszy się na świecie taką popularnością.