Jak zacząć z elektroniką - ABC o elektronice - lutowanie

Poradnik dodany przez: nojgibasss
60387 5

Witam. W kolejnym filmiku pokażę jak lutować przewody. Umiejętność posługiwania się lutownicą jest niezbędna przy elektronice. Pozdrawiam!

Składniki:

  • Lutownica
  • Cyna
  • Kalafonia
  • Taśma izolacyjna lub koszulka termokurczliwa
  • Ściągacz izolacji

Do poradnika Jak zacząć z elektroniką - ABC o elektronice - lutowanie przypisano następujące tagi:

kabel stojak elektronika cyna przewód lutowac kalafonia elektronika dla początkujących pasta lutownicza lutownica oporowa

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zacząć z elektroniką - ABC o elektronice - lutowanie skomentowało 8 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

  1. Awatar użytkownika macspec

    macspec

    May 05, 2013

    Pewnie, że na początek wystarczy tania "grzałka" itd. Ale warto się takiej stacji choćby przyjrzeć... No i trudno koledze czynić zarzut, że ma fajne imadełko i szczypce...A tak naprawdę, to trzeba zacząć od teorii, a do praktyki nieoceniona jest płytka stykowa. Nawet lutownicy nie potrzeba:)

  1. Awatar użytkownika zett1

    zett1

    May 02, 2013

    Miało być dla początkujących.. a tu widzę specjalne szczypce, nietanie imadełko, rozważanie o stacji lutowniczej z cyfrowym sterowaniem... Jeden z drugim młody i totalnie początkujący amator lutowania elementów elektronicznych może sobie pomyśleć, że bez tego wszystkiego nie można zacząć... A przecież na początek wystarczy lutownica za kilka zł, kombinerki ew. scyzoryk. Lut oczywiście cynowo-ołowiowy. I tyle.

  1. Awatar użytkownika macspec

    macspec

    Apr 26, 2013

    Właśnie, takie coś mam na myśli (stacja z linku)...Też tam zaglądam ze względu na arduino...

  1. Awatar użytkownika macspec

    macspec

    Apr 25, 2013

    Powodzenia i wytrwałości. Również, jak MB222, polecam stację. Tylko niestety niewarto wybierać tę najtańszą. Zobacz sobie opinie w necie i wybierz. Jeszcze fajniejsza sprawa - samemu zbudować stację. Są instrukcje w necie, może być niedrogo, a i wprawka w elektronice nieoceniona...
    Pozdrawiam

    • Awatar użytkownika nojgibasss

      nojgibasss

      Apr 26, 2013

      Witam. Zgadzam się z Tobą, dlatego nie kupuję pierwszej lepszej stacji. Na razie zbieram części i planuję sam sobie jakąś zmajstrować. Co myślicie o tej ? http://majsterkowo.pl/cyfrowa-stacja-lutownicza-z-regulatorem-pid-avt-987/ ??

  1. Awatar użytkownika nojgibasss

    nojgibasss

    Apr 25, 2013

    Zbieram :D

  1. Awatar użytkownika nojgibasss

    nojgibasss

    Apr 25, 2013

    Zbieram :D

  1. Awatar użytkownika MB222

    MB222

    Apr 24, 2013

    Skoro mówimy o elektronice przydała by się nawet najprostsza stacja lutownicza. Określona temperatura grotu utrzymywana termostatem, niewielkie rozmiary i waga czyni to urządzenie precyzyjnym skalpelem.

  1. Awatar użytkownika macspec

    macspec

    Apr 23, 2013

    Niestety, nigdy nie nakłada się cyny na grot.W takim przypadku masz prawie pewny "zimny lut". Grot przykłada się do przewodu i podaje cynę. To są podstawy lutowania...Fajnie, że publikujesz, ale to naprawdę nie może tak być, nawet w przypadku prozaicznych dwóch przewodów. Aha, dobrze i słusznie, że dodajesz kalafonię. Tinol (cyna) ma ją w sobie, ale warto zawsze "umoczyć" grot w kalafonii. Za to plus, lecz niech nikt nie nakłada cyny na grot...
    Pozdrawiam

    • Awatar użytkownika nojgibasss

      nojgibasss

      Apr 23, 2013

      Dobrze, dziękuję za uwagę- jak wspominałem w pierwszym filmiku sam dopiero się uczę. Dziękuję za spokojne wytłumaczenie i pouczenie, pozdrawiam.