W pierwszej części eksperckiego poradnika z udziałem słuchaczy Medycznego Studium Zawodowego, nauczymy się wykonywać badanie przedmiotowe (fizykalne), polegające na ocenie stanu poszkodowanego.
W pierwszej części eksperckiego poradnika z udziałem słuchaczy Medycznego Studium Zawodowego, nauczymy się wykonywać badanie przedmiotowe (fizykalne), polegające na ocenie stanu poszkodowanego.
Do poradnika Jak wykonać badanie przedmiotowe - ratownictwo przypisano następujące tagi:
pomoc badanie ratunek poszkodowany przedmiotowe fizykalne palpacyjne medykPoradnik Jak wykonać badanie przedmiotowe - ratownictwo skomentowało 16 osób.
Oct 22, 2012
CZYTAJCIE KOMENTARZ gundam PONIŻEJ ! ! !
też założyłem konto po to żeby napisać uwagi do tego filmu, ale gundam już mnie wyręczył. ja jeszcze dołożę swoje trzy grosze.
ewidentny brak stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa i brak badania czaszki! rany, krwawienia, pęknięcia. w końcu głowa najważniejsza. moją największą uwagę przykuł sposób badania brzucha. tak jak gundam napisał, dzielimy na 4 kwadranty i uciskamy każdy z nich. a takie macanie jak na filmiku to z dziewczyną wieczorkiem można. i kończyny, najszybszym (!) sposobem jest zastosowanie 'dźwigni' - ręce 'na końcach kości długich' przeciwlegle do siebie (jedna z góry, druga z dołu), lekko, z wyczuciem naciskamy. a przedstawione badanie pleców i kręgosłupa nie za wiele nam powie. najlepiej obrócić poszkodowanego na bok (jeśli można!), oprzeć go na swoich udach i wtedy mamy elegancki dostęp i przegląd sytuacji. można to zrobić przy przekładaniu na deskę.
ogólnie na takie badanie powinno się poświęcić 20 - max. 30 sek. (oczywiście zależy też od okoliczności).
i nie ma nic wspomniane o zapewnieniu poszkodowanemu komfortu termicznego i wsparcia psychicznego.
Jan 20, 2011
zalozylem konto zeby napisac cos o tym ... symi angielski zenada podobnie jak znajomosc skrotow BLS basic life support ... szybkie badanie urazowe to BTLS jak napisales dalej ... po drugie dla laika potrzebne jest tylko umiejetnosc sprawdzenia cyz poszkodowany oddycha oraz bezprzyrzadowe metody udrazniania drog oddechowych ... SAMPLE ?? mowisz ze laikowi nie trzeba zrenic a po co mu sample ?? o co spyta ? co do filmiku oczywiscie ze jest to raczej poradnik dla swiezych studentow ratownictwa jako ze po studium w swietle prawa nie jestes wykwalifikowany co widac po filmiku ... jesli juz to brakuje sprawdzenia wydzieliny na tyle glowy wkoncu poszkodowany lezy na plecach mogl sie uderzyc ... brzuch badamy dzielac go an 4 kwadranty kierujac sie zgodnie z ruchem wskazowek zegara ... plus ostatecznie na sam koniec upadek z wysokosci NIGDY ale to NIGDY nie ruszamy pacjenta bez unieruchomienia jego odcinka szyjnego kręgosłupa ...a jeśli chodzi o całość zawsze powinno byc pokazane najpierw sprawdzić czy pacjent oddycha ...ew tętno ... jeśli wszystko jest ok to tylko co minute można sprawdzić czy dalej oddycha i czy dalej bije mu serce nic poza tym jeśli przestanie udrożnienie bez przyrządowe ... szkoda czasu jak na studium gdzie chcecie sie pokazac troche slabo i tylko wprowadzacie ludzi w blad bo BTLS wykonuje osoba przeszkolona a nie ktos kto oglada taki filmik i chce zgrywac bohatera ... dziekuje
Feb 03, 2010
symi20 gdybys nie zauważył ten filmik przedstawia tylko i wyłacznie szybkie badanie urazowe
Sep 29, 2009
Daję 2. Po pierwsze sprawdzenie bezpieczeństwa, po drugie świadomości i wezwanie pomocy, po trzecie badanie ABC czyli A- air way(sprawdzamy czy drogi oddechowe są drożne) B- brithing (czy poszkodowany oddycha), C- cyrkulation (czy jest zachowane krążenie), jeśli jest przytomny to wywiad SAMPLE i dopiero na końcu szybkie badanie urazowe BLS. Proponuję lekturę o nazwie Basic Trauma Life Support dla paramedyków i ratowników medycznych (BTLS)oraz wytyczne. A co do źrenic to po jaką cholerę laikowi ich szerokość?
May 01, 2009
uwierz, że gdy laik będzie wykonywał to badanie to bedzie na tyle skupiony na tym co robi, że nawet na twarz nie spojrzy
Apr 27, 2009
w pierwszej kolejności sprawdza się stan świadomości, funkcję życiowe czyli sprawdzamy drogi oddechowe, oddech i krążenie a następnie tak jak pokazano na filmie ocena głowy, szyi, klatki piersiowej, brzucha, miednicy, kręgosłupa, i kończyn. Ogólnie pomysł dobry, więcej takich filmów :)