Składowanie żywności w domu niesie za sobą sporo trudności. Produkty żywnościowe przechowywane w odpowiednich warunkach pozwalają na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy oraz umożliwiają w krótkim czasie przygotowanie zdrowego urozmaiconego posiłku. Odpowiednio dobrana temperatura sprawia, że produkty, dłużej pozostają świeże oraz nie tracą swoich właściwości i wartości odżywczych. W czasie zakupu interesujących nas produktów powinniśmy zwracać szczególną uwagę na datę umieszczoną na opakowaniu, data informuje nas o terminie przydatności do spożycia. Artykuły z krótkim terminem przydatności należy kupować na bieżąco w odpowiednich ilościach, ponieważ szybko tracą swoje właściwości i nie nadają się do długiego przechowywania.
Umieszczona na artykułach data informująca o czasie, w jakim produkt nadaje, się do spożycia powinna, być bezwzględnie przestrzegana. Pakowane wędliny, wędzone i pieczone mięso, wędzone ryby, konserwy oraz jaja, świeże soki i nabiał (sery, kefiry, twarogi itp.) powinny zostać spożyte do końca daty przydatności (najpóźniej w dniu upływu terminu). Dania obiadowe przyrządzane w domu (resztki z posiłków) posiadające w swoim składzie owoce morza i rybę powinniśmy spożyć dnia następnego – dania obiadowe, które nie zawierają, świeżych składników np. potrawy z dodatkiem śmietany możemy, pozostawić w chłodziarce do trzech dni, po upływie tego czasu nie nadają się już do spożycia. Najlepiej w tym wszystkim wypadają jednak konserwy. Ich termin przydatności bywa czasami praktycznie wieczny.
Co zrobić kiedy lubimy robić przetwory mięsne, a nie mamy czasu zjadać ich na bierząco? Dobrym rozwiązaniem będą domowe konserwy, które sprawią, że Wasze domowe przetwory przetrwają znacznie dłużej!