Jak każda inna umiejętność rysownie wymaga czasu i nabrania wprawy. Potrzeba też wprawionego oka i dużo ćwiczeń. Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę, żeby ni e popełniać prostych błędów. Powyższy filmik omawia jedno z trudniejszych zagadnień w rysunku: sztukę realistycznego cieniowania nadającego głębi płaskiemu obrazowi.
Zaprezentowano, jak rysować kontur i szczegóły czaszki od pierwszego szkicu, aż po efekt końcowy. Pokazane zostało, jak ważne jest dbanie o szczegóły, które mogą zaważyć na kompozycji całego dzieła i które najlepiej wyłapać już na początkowym etapie.
Czaszka rysunek przedstawia jeden z wariantów rysowania ludzkiej głowy: strategicznymi punktami w tym przypadku są oczodołu, nozdrza oraz zęby, które – choć zaciśnięte – nadal posiadają drobne przerwy, których wypełnienie nadaje szczęce głębi.
Każdy dobrze przygotowany i poprowadzony kurs rysunku pozwala nauczyć się stopniowego polepszania umiejętności, aż do chwili, kiedy czaszka nie będzie nam się wydawała progiem nie do przeskoczenia.
Należy też pamiętać, że rysowanie wymaga odpowiednich narzędzi. Nie są one drogie ani trudno dostępne, jednak dobre ołówki i gumka do mazania to podstawy. To dzięki nim jesteśmy w stanie przenieść na papier wizję, którą widzimy oczami wyobraźni. To za sprawą technik wykorzystywanych przez mistrzów na przestrzeni dziejów, możliwe jest narysowanie prawdziwych dzieł sztuki. Do tego potrzeba jednak czasu i wytrwałości, aby oko i ręka przywyknęły do współpracy, przekazując spójną wizję. Tylko wtedy uda nam się stworzyć coś niebywałego, co będzie zapierało dech w piersi z zachwytu nad pięknem prezentowanego rysunku.