Filmowanie z pewnością nie jest najtańszym hobby, jakie można sobie znaleźć. Nie jest też najszybszym, ale za to jednym z tych, które, jeżeli dobrze wykonane, pozostają w pamięci i mogą być wykorzystywane w różnorodnych sytuacjach. Statyw jest drugim najważniejszym elementem, jakie potrzeba do stworzenia dobrego filmu. Powyższy tutorial podpowiada, w jaki sposób korzystać z olejowego statywu, dzięki kilku prostym trikom.
Do pierwszego z nich konieczne będą: gumka recepturka oraz statyw do kamery (no i sam aparat). Gumkę montujemy na rączce – pozwala to na płynniejsze przechodzenie między ujęciami, eliminując zacięcia, jakie powstają przy wykonywaniu tego manewry ręcznie. Pomaga on zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy pokazać panoramiczny obraz okolicy, w której dzieje się akcja filmu czy klipu.
Drugim chwytem jest sposób na wykonanie ujęcia przypominającego to wykonaniem z użyciem slidera. Polega ono na ustawieniu aparatu między dwie nogi statywu do kamery, podczas gdy trzecia jest nie co z tył. Następnie przechylamy statyw, dodatkowo używając głowicy. Można też przechylić go nieco w bok, co stworzy ciekawy efekt.
Trzecim trikiem jest znalezienie miejsca na głowicy, na którym – po jej odkręceniu – aparat zacznie swobodnie spadać.
W czwartym i piątym składamy statyw do aparatu i zakładamy go na ramię. Sprawia to, że ujęcia są dużo stabilniejsze, eliminując trzęsienia, jakie powstają przy ręcznym filmowaniu.
Nagrywanie filmów choć jest zajęciem czasochłonnym, z pewnością sprawia dużo satysfakcji, pozwalając stworzyć coś niesamowitego – wizualną atrakcję, która cieszy oko oraz zmysł estetyczny. Najlepsze jest to, że nie potrzebne są do tego specjalistyczne kursy i szkolenia. Wystarczy dostęp do Internetu i podstawowy sprzęt.
Subskrybuj: http://bit.ly/2weNdhj
Grupa dla widzów: http://bit.ly/2eM2QGU