Lens flare to efekt optyczny, który pojawia się na obrazie gdy promienie światła wchodzą w interakcję z soczewkami obiektywu aparatu i kamery skierowanych na źródło światła.
Flary używa się w momentach, gdy chcesz na odbiorcy wywołać pozytywną emocję (np. na filmach z wakacji). W jaki sposób umieścić flarę w ujęciu? Pierwszy sposób to nagrywanie filmów od razu z tym efektem, drugi - kup paczkę gotowych flar za ok 50-100 dolarów, lub skorzystaj z darmowych (zwykle nie najlepszej jakości). Można ją też zrobić samodzielnie. Jak? Weź lustrzankę, zamontuj obiektyw, zamknij się w pomieszczeniu bez źródła światła. Przed obiektywem ustaw szklany przedmiot (kufel, miskę itp.). Zapaloną latarkę przybliżaj do obiektywu pamiętając, żeby zawsze pomiędzy nimi było szkło. Warto nagrywać je w slow motion, czyli 50-60 klatek i minimum w full HD. Jeśli nie masz dostępu do zupełnie ciemnego pomieszczenia ustaw przesłonę na wartość np. 22 - w ten sposób też uzyskasz ten efekt.
Mając flarę można ją teraz dodać na wcześniej przygotowany materiał w programie do montażu filmów. Miejsce, w którym chcesz flarę umieścić wybierz dopiero po zmontowaniu filmu. Po zaimportowaniu flary do programu do edycji filmu przeciągnij ją nad ścieżkę z Twoim nagranym ujęciem i kliknij na flarę. Następnie kliknij na blend mode. Żeby flara nie pojawiła się znienacka, skorzystajcie z opcji opacity (przeźroczystości) – w pierwszej klatce ujęcia ustaw 0, by po kilku klatkach osiągnąć poziom 100. Flarę koniecznie dostosuj do Twojego ujęcia wtyczką do kolorowania.
A co zrobić, żeby flar nie było? Użyj osłony na obiektyw, jeśli nie masz jej w zestawie, możesz kupić tani zamiennik lub użyć swojej ręki osłaniając obiektyw przed źródłem światła. Może to nie zlikwiduje jej całkowicie, ale z pewnością będzie ona znacznie mniej widoczna. Możesz także zwiększyć zoom.
Jeżeli Ci się spodobał, wpadaj na fanpage:
https://www.facebook.com/filmujemyyt
Moja strona i portfolio: www.blacksunstudio.pl