Brak opisu
Gdzie zlokalizować?
Zbiornik wodny jest ważnym elementem kompozycji ogrodu, dlatego miejsce, w którym powstanie, musi być starannie dobrane. Jednak o tym, gdzie najlepiej jest założyć oczko wodne, nie powinny decydować wyłącznie względy estetyczne.
Miejsce powinno być częściowo zacienione, tak by słońce docierało do niego przez cztery-sześć godzin dziennie. Nadmiar słońca jest niekorzystny zwłaszcza dla niewielkich oczek wodnych, ponieważ woda łatwo się w nich nagrzewa. To sprzyja wzrostowi glonów oraz prowadzi do niedoboru tlenu.
Lepiej nie planować zbiornika wodnego pod koronami drzew, bo kłopot będą sprawiały opadające i gnijące przy jego dnie liście. Należy natomiast wziąć pod uwagę to, że wyposażenie zbiornika – pompy i oświetlenie – wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej, lepiej więc, jeśli jest on zlokalizowany niezbyt daleko od domu.
Jaka wielkość?
Im większy jest zbiornik, tym łatwiej zachodzą w nim procesy samooczyszczania się wody i powstaje równowaga biologiczna. Taki zbiornik wymaga znacznie mniej troski niż małe oczko wodne o powierzchni lustra wody równej kilku metrom kwadratowym. Nie może być zbyt płytki, ponieważ woda będzie się w nim łatwo nagrzewała – średnio powinien mieć głębokość nie mniejszą niż 40 cm. Jeżeli jednak będą żyły w nim ryby, przynajmniej w części wymagana jest głębokość co najmniej 1 m (dla karpi koi lepiej 1,5 m).
Jakie dno?
W dnie stawu warto ukształtować półki szerokości co najmniej 30 cm. Będzie na nich można postawić kosze z roślinami wodnymi. Półki powinny się znajdować na różnej głębokości – to umożliwi uprawę roślin o różnych wymaganiach. Warto zaprojektować strefy: bagienną (do 10 cm głębokości), płytkiej wody (do 40 cm) oraz wody głębokiej (40 cm-1 m). Brzegi zbiornika najlepiej zrobić łagodne, bo to umożliwi drobnym zwierzętom swobodne poruszanie się między wodą a lądem.
Czym uszczelnić?
Najłatwiej można uszczelnić dno, rozkładając na jego powierzchni folię, wykładzinę z syntetycznego kauczuku lub matę bentonitową.
Folie z polichlorku winylu. Należy stosować wyłącznie takie, które są przeznaczone do oczek wodnych, gdyż z innych mogą przenikać do wody szkodliwe substancje (na przykład kadm). Najczęściej folie mają ciemne burostalowe barwy. Są też folie z nadrukiem kamyków oraz wyglądające bardzo naturalnie folie z przyklejoną warstwą żwiru. Niektóre mają chropowatą fakturę, co sprawia, że szybko porastają wodnymi mikroorganizmami, które wpływają na powstanie w stawie równowagi biologicznej. Folie można łączyć specjalnymi klejami lub taśmami, ale lepiej tak dobrać ich szerokość, by nie trzeba było tego robić (najlepiej jeśli dno uszczelnia folia w postaci jednej płachty). Dobre folie są odporne na rozerwanie, przerastanie korzeni roślin, działanie promieni ultrafioletowych i zmianę temperatury. Niektóre z nich są objęte nawet 20-letnią gwarancją.
Pod folię uszczelniającą dno należy położyć warstwę piasku grubości 15 cm lub włókninę na podsypce z piasku, które zabezpieczą ją przed uszkodzeniem.
Wykładziny z kauczuku syntetycznego. Są bardziej trwałe od folii – odporne na rozerwanie, działanie mrozu i promieni ultrafioletowych, w niezmienionej postaci pozostają przez kilkadziesiąt lat. Można je łączyć specjalnymi klejami lub taśmami.
Maty bentonitowe. Składają się z dwóch warstw włókniny, pomiędzy którymi znajduje się granulowany bentonit – naturalna skała odznaczająca się wielką chłonnością. Pod wpływem wody pęcznieje, znacznie zwiększając swoją objętość, staje się plastyczna i tworzy nieprzepuszczalną warstwę. Maty bentonitowe są praktycznie niezniszczalne.
Rośliny
Wpływają na zachowanie równowagi biologicznej w stawie. Osłaniają oczko wodne przed nadmiarem promieni słonecznych, natleniają wodę, dają schronienie zwierzętom. Ponieważ szybko rosną, niekontrolowane mogłyby opanować cały zbiornik. Można temu zapobiec, sadząc rośliny w specjalnych koszach, które ograniczą ich wzrost, lub jeśli brzeg jest stromy – w zawieszonych na nim jutowych kieszeniach. Warto też przestrzegać zasady: sadzić nie więcej niż dwie-trzy rośliny na 1 m2 lustra wody. Dobrym podłożem dla roślin jest mieszanka równych części gliny, piasku i dobrze rozłożonego kompostu.
Roślin pływających nie trzeba sadzić – wystarczy je wrzucić do wody.
Ryby
Można je wpuścić do stawu dopiero wtedy, gdy ustabilizuje się równowaga biologiczna, czyli nie wcześniej niż cztery tygodnie po napełnieniu go wodą. Przed zarybieniem zbiornika warto sprawdzić jakość wody, stosując do tego celu specjalne odczynniki, i w razie konieczności skorygować jej skład, dodając odpowiednie preparaty (można je kupić w specjalistycznych sklepach lub centrach ogrodniczych). Ilość ryb w stawie nie może być zbyt duża. Najlepiej kierować się zasadą, że na 1 m3 wody nie powinno przypadać więcej niż 1 kg dorosłych ryb.
Mam nadzieje że pomogłem sorry że tak dużo ale jak chcesz zrobić dobrze to krucej sie nie da ;)
Dodane linki: