Rogueware to termin jeszcze mniej znany, jednak – niestety – z biegiem czasu będzie coraz bardziej spotykany. Jest to złośliwa aplikacja do wyłudzania pieniędzy. Z pozoru udaje pakiet ochronny, rozpoczyna skan systemu i alarmuje użytkownika o wy
Jak oceniają to eksperci, złośliwe komponenty tego typu spowodowały już na świecie straty w wysokości ponad 30 milionów dolarów. Jako że rogueware pojawia się często na najpopularniejszych portalach społecznościowych – jak Facebook, MySpace, Twitter czy Digg – ma naprawdę spory zasięg globalny.
Rogueware spotykamy także na różnych stronach internetowych. Nie należy jednak dać się nabrać na fałszywe informacje o zagrożeniu. Także jeśli zamykamy tego typu stronę i dostajemy informację, że aplikacja nie zakończyła skanowania, nie zwracamy na to uwagi i wycofujemy się z niej. Możemy zresztą rozpoznać, że jest to fałszywka, ponieważ lista folderów z lewej strony z pewnością różni się od naszej, nadto mogą być one podpisane w innym języku niż polski. Czasem zdarzają się też zabawne wpadki – na screenie w załączniku widzimy pulpit Windows XP stworzony przez wirusa dla użytkownika Windows 7.
Oczywiście rogueware sam w sobie nie pobiera żadnych pieniędzy z konta, jednakże mniej znający się na rzeczy użytkownicy mogą łatwo dać się nabrać i paść ofiarą wyłudzenia. Dlatego nie ufajmy żadnym „sieciowym skanerom” antywirusowym czy też innym tego typu stronom.