Pytanie

Avatar użytkownika

Jak zainstalować system XP 2002 z SP 2003?

Czy istnieje możliwość zainstalowania systemu XP 2002 z packiem 2003 z intrnetu?

Odpowiedzi (1)

Odpowiedział(a) Tutoriale dodano 2011-01-25 16:28
Avatar użytkownika

Poniżej zamieszczam opis czterech głównych kroków, według których odbywa się instalacja Windows XP:

1. Krok pierwszy instalacji Windows XP - konfiguracja Biosu

2. Krok drugi instalacji Windows XP- uruchamianie instalatora Windows XP

3. Krok trzeci instalacji Windows XP - tworzenie partycji i formatowanie

4. Krok czwarty instalacji Windows XP - instalacja i konfiguracja systemu Windows XP
Ad 1. Instalacja Windows XP - przygotowanie do instalacji - konfiguracja Biosu.

Być może wiesz już o tym, że jedną z pierwszych czynności jakie wykonuje komputer podczas startu jest proces bootowania. Mówiąc prościej, komputer robi co może, by znaleźć system operacyjny (konkretniej rzecz biorąc szuka nośnika, na którym znajduje się tzw. sektor startowy). W tym celu przeszukuje urządzenia do niego podłączone, takie jak dysk twardy, stacja CD lub DVD, dyskietka, zewnętrzna pamięć flash (np. pendrive) lub sieć( jeżeli komputer jest częścią jakiejś sieci lokalnej).

Kolejność takiego wyszukiwania zależna jest od ustawień Biosu (Bios to takie miejsce w komputerze, gdzie przechowywane są najważniejsze informacje konfiguracyjne. Jest zasilany bateryjką. Dlatego właśnie ustawienia zostają zachowane nawet po odłączeniu komputera z prądu).

Jeżeli system operacyjny zostanie znaleziony, to nastąpi jego uruchomienie. W przeciwnym wypadku na ekranie zostanie wyświetlony napis Disk BOOT failure. Opisywana tutaj instalacja XP odbywa się z płyty CD. W związku z tym, pierwszy krok instalacji polega na zmianie ustawień Biosu, w taki sposób, by komputer zaczynał poszukiwania od napędu CD.
Jak wejść do Biosu?

Odpowiedź jest zależna od płyty głównej danego komputera (płyta główna to ta największa płyta w komputerze, która posiada gniazda rozszerzeń. Do niej podłączane są różne inne karty, procesor oraz pamięci RAM i inne urządzenia). Płyty różnych producentów, posiadają różne rodzaje Biosu. Informacje jak wejść do Biosu są widoczne na ekranie, zaraz po uruchomieniu komputera. Zazwyczaj jest to klawisz F2 lub DELETE. Należy wciskać odpowiedni przycisk, do czasu pojawienia się siwego lub niebieskiego ekranu.

Choć różne rodzaje Biosu mają inne nazwy opcji, które można zmieniać, to idea pozostaje taka sama. Trzeba ustawić opcję FIRST BOOT DEVICE, tak by komputer szukał w pierwszej kolejności systemu operacyjnego na płycie CD.

W tym celu będąc w Biosie, poszukaj opcji, BOOT SEQUENCE lub BOOT, a może ADVANCED BIOS FEATURES (jak już wspominałem wcześniej, zależy to od rodzaju BIOS-u jaki posiada komputer, na którym instalujesz Windows XP).

Gdy znajdziesz którąś z powyższych opcji, możesz je modyfikować. Powinieneś lub powinnaś widzieć opcję wyboru kolejności napędów. Ustaw FIRST BOOT DEVICE na CD/DVD, a jako SECOND BOOT DEVICE możesz ustawić dysk twardy.(nie ma to jednak dużego znaczenia w tym momencie) Po instalacji XP, wrócisz ponownie do Biosu i jako FIRST BOOT DEVICE ustawisz dysk twardy. Dzięki temu komputer będzie szybciej startował, wiedząc że Windows znajduje się na dysku. Jeżeli nadal nie wiesz do końca jak masz ustawić BIOS, żeby zainstalować system z płyty to zajrzyj do artykułu "Zmiana ustawień BIOSU". Jest to forma krótkiego ćwiczenia, które rozwieje wszelkie wątpliwości.

Po odpowiednim ustawieniu Biosu należy zapisać ustawienia, wciśnij klawisz ESC i zapisz wybierając opcję Save & Exit Setup. Potwierdź chęć zapisu klawiszem Y.
Ad 2. Instalacja Windows XP - uruchamianie instalatora Windows XP

Zapisałeś bądź zapisałaś ustawienia Biosu. Następnym krokiem jest włożenie płyty instalacyjnej Windows XP do napędu CD lub DVD komputera i podczas ponownego uruchomienia komputera zobaczysz napis.

"Przyciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z płyty"
Jeżeli napis się nie pojawił.

To są dwa wyjścia:

Albo źle ustawiłeś bądź ustawiłaś bootowanie w Biosie (patrz punkt pierwszy tego poradnika)

Albo Twój komputer trochę inaczej reaguje na płytę instalacyjną. Spotkałem się z przypadkami, gdy napisu nie było, ale wystarczyło wduszanie jakiegoś przycisku np. Enter od momentu startu komputera, by instalator się odpalił. )
Jeżeli widzisz napis.

Zastosuj się do polecenia i przyciśnij jakiś klawisz np. Enter. Rozpoczyna się identyfikacja sprzętu, którą instalator przeprowadza automatycznie. Po zidentyfikowaniu sprzętu, do wyboru masz trzy opcje, a mianowicie: instalacja systemu, naprawa oraz zakończ. By rozpocząć instalację wciskasz klawisz Enter.






Następnym krokiem jest wciśnięcie klawisza F8 by zaakceptować umowę licencyjną i jeżeli masz już Windowsa na dysku, to wyświetli się opcja napraw, z której nie skorzystasz tym razem, ponieważ instalujemy system od nowa, aby przejść dalej należy wcisnąć klawisz ESC.




Ad 3. Instalacja Windows XP - tworzenie partycji i formatowanie

Na tym etapie czas przygotować miejsce na dysku, gdzie zostanie zainstalowany Windows XP. Trzeba utworzyć i sformatować partycje.

(może nie wiesz jeszcze, czym jest partycja? Jeżeli masz dysk o pojemności np. 10Gb, to możesz podzielić go na części tzw. partycje np. dwie i określić ile z dostępnego miejsca ma zawierać pierwsza a ile druga np. partycja C może mieć 4 Gb , a D 6Gb)

Jeżeli instalujesz Windows na nowym dysku, na którym nie masz jeszcze utworzonych partycji, lub chcesz zmienić już istniejące, to w tym miejscu możesz skorzystać z kreatora partycji. Wybór wielkości partycji zależy od Twojego dysku twardego oraz Twoich potrzeb. Standardowo jako partycję C, na której znajdować się będzie Windows wystarczy 20Gb (oczywiście na samą instalację wystarczy około 1,5 Gb, ale zakładam, że później będziesz instalował bądź instalowała programy na dysku C), resztę miejsca możesz wykorzystać na stworzenie kolejnych partycji, na których będziesz mógł lub mogła zapisywać istotne dane np. filmy , muzykę, zdjęcia, których nie chcesz stracić podczas późniejszej reinstalacji Windowsa.

Problem z jedną partycją jest taki, że w przypadku, gdy musisz przeinstalować system na nowo, to tracisz całe dane z dysku, ale gdy masz co najmniej dwie partycje, to możesz na tej drugiej umieścić to, co chcesz zachować, a przy instalacji sformatować tylko partycję C.
Jak utworzyć partycje?

Jeżeli jest to nowy dysk to z pewnością zobaczysz napis Obszar niepodzielony na partycję (i rozmiar Twojego całego dysku). Właśnie z tego wolnego miejsca możesz stworzyć partycje. Zaznaczasz ten obszar i klikasz klawisz C by stworzyć partycję, następnie wpisujesz ile miejsca chcesz na nią przeznaczyć. Przy założeniu, że dysk C ma mieć 20Gb wpisujesz wartość 20000. Możesz od razu utworzyć kolejne partycje z pozostałego miejsca już teraz, w analogiczny sposób do tworzenia partycji C, lub zrobić to później już z poziomu Windowsa.


W naszym przykładzie podzielimy dysk o wielkości 9986 Mb na dwie partycje. Na obrazku widzisz obszar niepodzielony na partycje. Wciśnij klawisz C by wpisać rozmiar pierwszej partycji.




Wpisz rozmiar pierwszej partycji, w tym przypadku jest to 5000 i zatwierdź klawiszem Enter.




Została utworzona partycja o wielkości 5000 Mb. Teraz strzałką w dół, zaznacz obszar niepodzielony na partycje i ponownie kliknij przycisk C




W tym przypadku, z pozostałej części dysku, utworzymy drugą partycję. Zatwierdź klawiszem Enter.




Partycje zostały utworzone, kolejnym krokiem jest sformatowanie partycji, na której będzie instalowany Windows. Drugą partycję w prosty i szybki sposób sformatujesz z poziomu Windowsa, po zakończonej instalacji. Zaznacz partycję, na której chcesz instalować Windows i kliknij klawisz Enter.




Zaznacz opcję Formatuj partycję stosując system plików NTFS (szybkie) i kliknij Enter. W tym momencie sprawa tworzenia partycji została zakończona.


Ad 4. Instalacja i konfiguracja systemu Windows Xp

Jesteś w tym miejscu. Teraz możesz trochę odsapnąć, ponieważ większość rzeczy wykona się automatycznie. Po sformatowaniu partycji, instalator zacznie kopiować pliki na dysk, a następnie uruchomi ponownie komputer i będzie kontynuował instalację w systemie graficznym. Tu trochę sobie poczekasz, aż wszystkie pliki zostaną skopiowane i zainstalowane, a następnie instalator poprosi Cię o wybranie języka, w tym celu wybierasz Polski programisty i klikasz dalej.





Następnym krokiem jest wpisanie swojego nazwiska lub jakieś nazwy. Pole organizacja może pozostać puste. Zaraz potem musisz wpisać kod licencyjny swojego Windowsa XP. Znajduje się na pudełku od płyty, albo na naklejce przyklejonej do komputera.





Następnie nadajesz nazwę komputerowi i klikasz dalej. Konfigurację sieci możesz pominąć. Tuż przed pierwszym uruchomieniem komputera system Windows XP dokonuje ostatnich ustawień, dotyczących między innymi połączenia z Internetem, możesz pominąć ten krok teraz (kliknij pomiń) i skonfigurować to ustawienie z poziomu Windowsa. Następnie należy stworzyć, co najmniej jedno konto użytkownika, wpisz swoją nazwę i przejdź do dalszego etapu instalacji. W tym momencie, instalacja Windowsa XP została zakończona.

 

Sprawdź także ponizsze klinki