To, jakim drewnem będziesz palił w kominku wpływa na kilka ważnych kwestii. Od drewna zależy ilość ciepła, uzyskiwana z jego spalania, szybkość spalania oraz zabrudzenie przewodu kominowego.
Unikaj palenia w kominku drzew iglastych, ponieważ zawarta w nich żywica doprowadza do bardzo szybkiego zanieczyszczenia przewodu kominowego i całego kominka. Możesz natomiast zastosować je jako podpałkę, gdyż w tej roli sprawdzą się świetnie.
Do podobnych zanieczyszczeń (opisanych powyżej) prowadzi palenie w kominku węglem, miałem drzewnym i sklejką. Nie powinieneś także do palenia używać drewna impregnowanego, ani żadnego innego, które ma na swojej powierzchni chemię.
Drewno, którym palisz w kominku nie może być zbyt wilgotne (15-20%). Aby tak się stało, musisz zapewnić surowcom odpowiednie przechowanie oraz składowanie przez co najmniej 15 miesięcy.
Najlepiej, abyś przechowywał drewno w zadaszonym i pozbawionym wilgoci miejscu. Powinno mieć ono odpowiedni obieg powietrza. Najlepiej składuj drewno w drewutni, jednak pamiętaj, aby nie przylegała do ściany twojego domu oraz była umiejscowiona w nasłonecznionym miejscu.
Mokre drewno o wiele dłużej się rozpala, wytwarza o wiele mniej ciepła i znacznie zanieczyszcza kominek i przewód kominowy.
Dąb, jesion, grab, brzoza, buk i klon dają najwięcej ciepła.
Lipa, osika, topola, wierzba i olcha wytwarzają najmniej ciepła.
Drzewa owocowe, grab i jesion palą się najdłużej.
Drewno topoli i brzozy powala nam najszybciej rozpalić ogień.
Drzewka owocowe wytwarzają przyjemny zapach podczas spalania.
Brzozy używaj jako podpałki, ponieważ powoduje ona dużo dymu i zanieczyszcza kominek.
Poradnik Jakim drewnem palić w kominku skomentowało 1 osób.
Jun 16, 2013
Drewno topoli i brzozy POWALA nam najszybciej rozpalić ogień. Mnie też powaliło...