Koniec sezonu ogrodowego zbliża się w październiku wielkimi krokami. Jednak mimo tego, nadal jest tam wiele pracy. Z drzew spadają liście i kwitną ostatnie okazy kwiatów. W ogrodzie trzeba zrobić porządek i dobrze przygotować teren na długą zimę. Jak się do tego zabrać?
Do połowy października możesz przesadzać iglaki oraz nawozić je potasowo-magnezowymi nawozami. W tym czasie nieprzydatne są nawozy pełnoskładnikowe.
W tym miesiącu możesz również sadzić drzewka owocowe (porzeczki, agrest, maliny) z gołymi korzeniami. Po zasadzeniu, powinieneś zająć się ściółkowaniem dookoła rośliny.
Jest to także ostatni moment na przycięcie żywopłotu.
Delikatne rośliny przysyp warstwą kory i kompostu.
Nie zrywaj takich warzyw jak pasternaki, brokuły czy brukselki i pozostaw je aż do grudnia, ponieważ dzięki nim tworzona jest próchnica w glebie.
W tym czasie możesz wysiać jednoroczne rośliny (np. nagietki) ponieważ przetrwają one zimę i pięknie zakwitną wiosną.
Regularnie wygrabiaj z trawnika opadłe liście, gałązki i inne obumarłe części organiczne. W innym wypadku trawa zacznie gnić. Poza tym, nawozimy trawę potasem i fosforem które wzmocnią strukturę trawnika przez zimę.
Posiadacze oczek wodnych i stawów mają trochę więcej pracy. Po pierwsze, musza wyczyścić pompę, a rośliny (gatunki które tego wymagają) przenieść do pomieszczeń. Następnie trzeba wypompować wodę oraz wyczyścić dno z martwych roślin i mułu. Po tym, wlewamy ponownie czystą wodę i wpuszczamy do niej ryby. Aby mogły one przetrwać zimę, oczko powinno mieć co najmniej 1 m głębokości oraz powinno być napowietrzane oraz naświetlane.
Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem sadu, październik to dobry miesiąc na wyzbieranie wyschniętych i zgniłych owoców, oraz na zabezpieczenie drzewek przed insektami i innymi szkodnikami (specjalnymi preparatami).
Poradnik Jakie prace w ogrodzie wykonywać w październiku skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!