Dawniej krochmal stosowany był o wiele częściej niż dzisiaj. Pomimo, że jego popularność mocno spadła warto przypomnieć jak się robi krochmal i do czego się go stosuje.
Krochmal stosowany jest w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz odzieżowym.
W zależności od rodzaju tkaniny istnieją różne receptury krochmalu z mąki ziemniaczanej.
Do krochmalenia sukienek i bluzek będziemy stosować krochmal przygotowany z 1 litra wody oraz łyżeczki mąki, które po wymieszaniu zagotowujemy.
Do krochmalenia pościeli, serwet oraz obrusów przygotowujemy krochmal w proporcjach 1 łyżka mąki na litr wody, po czym całość zagotowujemy.
Najmocniejszy krochmal stosujemy do kołnierzyków i mankietów koszul. w litrze wody rozprowadzamy 1,5 łyżki mąki, a następnie całość gotujemy. Kiedy nakrochmalimy koszule, należy je prasować na mokro.
Krochmal z cukru ma dość wąskie zastosowanie, ponieważ stosujemy go tylko do tiulu i firan. Aby go przygotować należy połączyć wodę z cukrem w stosunku 1:1, po czym całość zagotowujemy.
Krochmal z ryżu wykorzystujemy do tych samy tkanin co w przypadku krochmalu z mąki ziemniaczanej. Różnica jest jednak taka, że w przypadku krochmalu z mąki zmieniamy proporcje mąki natomiast w przypadku krochmalu z ryżu operujemy gotowym płynem więc rozcieńczamy go w zależności od potrzeb.
Aby przygotować krochmal z ryżu gotujemy 4 łyżki ziarna w dwóch litrach wody. Następnie odcedzamy ugotowany ryż zachowując wodę.
Białą bieliznę oraz koszule krochmalimy roztworem sporządzonym z jednej części krochmalu ryżowego oraz 4 części wody.
Serwety oraz pościel krochmalimy roztworem złożonym z 1 części krochmalu z ryżu oraz 2 częściami wody.
Krochmal mieszany jet szczególnie polecany do firan, ponieważ dzięki niemu zachowują na dłużej świeżość.
Do jego przygotowania potrzebujemy po 2 szklanki krochmalu z mąki ziemniaczanej oraz z ryżu. Kiedy dokładnie je zmieszamy, musimy dodać do nich szklankę talku. w tak przygotowanej mieszance płuczemy wyprane firany.
Aby materiał po nakrochmaleniu nie przylegał do stopy żelazka podczas prasowania można do zrobienia krochmalu użyć mleka zamiast wody. Po wyprasowaniu materiał będzie miał ładny połysk.
Pamiętaj, że im gęstszy krochmal sporządzisz tym sztywniejsze będą tkaniny. Gestość krochmalu możemy regulować: zmniejszać bądź zwiększać poprzez dolewanie wody.
Poradnik Jak zrobić krochmal i do czego go używać skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!