Podbitka dachowa jest nie tylko ozdobą domu. Oprócz estetyki wyróżnia się także praktycznością, ponieważ pełni funkcję ochronną wobec konstrukcji dachowej wystającej poza budynek. Na rynku znajdziemy spory wybór podbitek, różniących się między sobą materiałem oraz sposobem wykonania.
Wyróżniamy montaż podbitki poziomy oraz pod kątem. Ten drugi polecany jest zwłaszcza przy stromych dachach, a także dużych okapach.
Panele podbitki powinny być zamontowane do łat, które są przymocowane do krokwi. Ponadto, łaty muszą znajdować się w rozstawie maksymalnie 40 cm od siebie.
Jeżeli masz do czynienia z podbitką poziomą, panele zamontuj na ruszcie. Zamocowany jest on z jednej strony na krokwi, a z drugiej na elewacji. W związku z tym podbitka pozioma może być wykonana dopiero po wykończeniu ocieplenia i elewacji.
Przy ociepleniu BSO, zamontowanie rusztu do elewacji nie może być możliwe bez długich korków rozporowych, zakotwionych w murze.
Podbitka pozioma wykończona jest listwami kątowymi lub takimi, o przekroju ćwiartki wałka.
Na rynku znajdziemy podbitkę drewnianą i plastikową. Sposób ich montażu różni się od siebie. Panele plastikowe powinny być zamontowane na zamek. Połączenia paneli przybij za pomocą gwoździ. Pamiętaj, iż w przypadku podbitki z PVC nie dobijaj gwoździ do samego końca. Zostaw około 2 mm wolnej przestrzeni, która umożliwi swobodny przesuw.
Montując podbitkę PVC, co 1 m montuj specjalne panele z otworami. Zastosuj je także w każdym narożu podbitki. Dzięki temu przyczynisz się do lepszej wentylacji dachu.
Poradnik Jak zamontować podbitkę dachową skomentowało 1 osób.
Jul 03, 2014
Fajna opcja to sklejka do podbitki o strukturze drewna, bardzo efektownie wygląda hxxp://www sklejkaeko pl/pl/nowosci php