Na początek trochę teorii... generalnie wyróżniamy dwa typy okapów kuchennych (podszafkowe), które przykręca się do mebli, a przewód wentylacyjny prowadzi się zazwyczaj w szafkach lub ponad nimi.Drugi typ okapu to okap montowany na ścianie – jest prostszy w montażu, jeżeli pozwala nam na to rozkład mebli w kuchni, a dokładniej jeżeli mamy możliwość ustawienia okapu bezpośrednio nad kuchenką.
Okap przykręca się za pomocą kołków rozporowych do ściany komina lub do ściany.
Jeżeli posiadamy za krótki przewód wentylacyjny, to niestety ale musimy go przedłużyć za pomocą specjalnych przewodów, co niestety wiążę się z dodatkowymi kosztami.
Wyróżniamy co najmniej dwa rodzaje przewodów wentylacyjnych:
- rury wentylacyjne giętkie(sprzedawane są w różnych długościach: 1m,2m,3m), proste w montażu, ponieważ nie wymagają stosowania specjalnych kolanek, ze względu na swoją giętkość. Montujemy je do ściany klamrami aluminiowymi, które wyglądają jak długie, płaskie blaszki. Jeżeli będziemy musieli zamaskować taką rurę płytami gipsowo-kartonowcmi, to możemy nie montować przewodów do ściany za pomocą klamr, ponieważ będą się one wspierały na ruszcie, do którego przymocowywane będą płyty gipsowo-kartonowe. Takie rury mają tendencję do rozciągania, dzięki czemu z 1m możemy uzyskać nawet 2m długości, jednakże producenci niezalecają rozciąganie większego niż do 30% nominalnej długości. Średnicę tego przewodu należy dobrać do średnicy łącznika, wystającego z okapu.
- sztywne przewody aluminiowe lub wykonane ze stali nierdzewnej, najczęściej o przekroju kwadratowym lub prostokątnym. Składają się one z mniejszych elementów, niestety nie rozciągają się ;) oraz w tym przypadku musimy od razu przewidzieć wszelkie potrzebne kolanka, kąty tych kolanek i długości poszczególnych odcinków, aby prawidłowo je zmontować. Najczęściej elementy aluminiowe, stalowe skręca się ze sobą.
Osobiście zalecam pierwszy typ przewodów wentylacyjnych, z powodu łatwości montażu oraz nie musimy się martwić żeby prawidłowo określić długości poszczególnych elementów, dobrać odpowiednie kolanka, z odpowiedniki kątami.
Jeżeli mamy okrągły łącznik na okapie, możemy połączyć okap z przewodem wentylacyjnym stosując specjalne złączki (opaski skręcane z boków śrubą). Jeżeli z okapu wystaje nam prostokątny łącznik lub w ogóle nie wystaje wcale, możemy dokupić tzw. przejściówkę np. z prostokątnego na okrągły przewód wentylacyjny.
Okap należy podłączyć do prądu, dlatego w tym celu musimy wcześniej przewidzieć gdzie zamontować gniazdko, ewentualnie jakiś przewód zasilający, który podepniemy do okapu.
Jeżeli mamy zostawiony przewód pamiętajmy o tym, aby zastosować do połączenia listwę zaciskową przy wykonywaniu dodatkowego gniazdka przeznaczonego do zasilania okapu oraz oczywiście zachowajmy ostrożność podczas podłączenia.
Należy wykonać to połączenie wpuszczając przewód, który wcześniej połączyliśmy już z okapem, do otworu wentylacyjnego. Następnie gipsujemy połączenie nakładając gips szpachelką w szpary na połączeniu tych elementów (przydatne jest tutaj zacięcie murarskie, od tego jak wykonamy tę czynność zależy późniejszy efekt).
Poradnik Jak zamontować okap kuchenny? skomentowało 1 osób.
Feb 04, 2017
Bez znajomości rozmiarów kuchni się nie obejdzie (one też nam będą potrzebne już podczas samego wybierania okapu - tak by dopasować do wielkości kuchni jego wydajność oraz głośność). Zdarza się też czasem, że nie możemy podłączyć okapu do wentylacji, i wtedy musimy zaopatrzyć się w pochłaniacz z filtrem węglowym.