Dobrze zaaranżowany ogród stanowi ogromny powód do dumy, ale także stanowi wspaniałe miejsce do odpoczynku dla rodziny i znajomych. Istotna kwestią jest właściwe zagospodarowanie przestrzeni. W prezentowanym poradniku dowiecie się, jak prawidłowo wybrać nawierzchnię.
Nawierzchnia jest stanowi nieodłączny element każdego ogrodu. Ma nie tylko ułatwić poruszenia się w przestrzeni, ale podkreślać indywidualny styl. Problem z zaaranżowaniem przestrzeni pojawi się, gdy chcemy, aby przestrzeń była funkcjonalna, estetyczna i łatwa w pielęgnacji. Przed rozpoczęciem robót należy wykonać projekt lub plan przydomowego podjazdu i ścieżek ogrodowych.
Warto również skonsultować się z fachowcem, który pomoże nam rozwiać techniczne wątpliwości.
Przed nakładaniem nawierzchni koniecznie trzeba przygotować grunt. Zaczynać należy od oczyszczenia go z zalęgających korzeni i roślin, później położyć podbudowę ze żwiru, grysu lub żużlu oraz podsypkę z drobnego piasku. Na tak przygotowanym gruncie można układać kostkę, nie zapominając o systemie nawadniania i właściwym wyprofilowaniu nawierzchni.
Jeszcze podczas planowanie aranżu ogrodu, należy wyodrębnić miejsce parkingowe lub drogę dojazdową, jeśli jesteśmy w posiadaniu garażu. Po ich wyznaczeniu trzeba dokonać wyboru odpowiedniej nawierzchni. Prosta zasada mówi, że im bardziej będzie ona eksploatowana, tym grubsza powinna być nawierzchnia. Na podjazdach układa się kostkę o grubości co najmniej 6 cm dla samochodów osobowych i 10 cm dla ciężarowych. Natomiast dla użytkowanie dla pieszych warto zainwestować w kotkę o grubości 4 cm.
Kolejnym krokiem jest zaplanowanie ścieżek w ogrodzie. Należy pamiętać, że alejki mają być nie tylko funkcjonale, ale także estetyczne, dlatego warto by było, aby zaplanować je nie tylko z frontu, ale także z tyłu domu. Standardowa szerokość ścieżki wynosi 93 cm. Najlepiej sprawdza się tutaj grubość bruku o wartości 6 cm. Jeśli chcemy dodać efektywności ogrodowi, warto pomyśleć o elementach dekoracyjnych, jak kolorowe kostki, kręte i wijące się alejki i staranne elementy wykończeniowe.
Projektując aranż powierzchni w ogrodzie, warto zadbać o miejsce, gdzie będziemy odpoczywać. Wielkość tego miejsca zależy od upodobań właściciela działki, ale nie powinna mieć mniej niż 3-4 metry średnicy. Nie można także zapomnieć o połączeniu tej strefy z domem, za pomocą brukowej alejki.
Poradnik Jak zaaranżować powierzchnię w ogrodzie skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!