Wypełnianie spoin fugą lub sylikonem to już praktycznie ostatni etap naszej pracy. Spoiny z pozoru są końcowym detalem, który jednak uzupełnia wygląd całej powierzchni i nadaje jej właściwy charakter. Warto więc zrobić to porządnie, aby końcowy efekt był w stu procentach zadowalający.
Za spoinowanie możesz zabrać się dopiero 24 godziny po przyklejeniu płytek. W tym czasie klej powinien już całkowicie stwardnieć. Wyjątkiem jest klej szybkowiążący. W tym przypadku fugowanie rozpoczniesz już po 4 godzinach.
Zawartość worka z zaprawą wsyp do wiadra z określoną przez producenta ilością wody. Całość wymieszaj aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Musisz wykorzystać ją w ciągu 35-40 minut od przygotowania. Nie dolewaj ponownie do zaprawy wody!
Przed przystąpieniem do fugowania, oczyść każdą spoinę ze pomocą wilgotnej gąbki. Dodatkowo możesz również zwilżyć je za pomocą rozpylacza.
Przygotowaną masę nałóż w spoinę głęboko i szczelnie. W tym celu posłuż się gumową packą, którą należy poprowadzić ukośnie do kierunku wyznaczonego przez krawędź płytki, trzymając ją pod kątem 45 stopni w stosunku do powierzchni.
Nadmiar fugi zbierz za pomocą packi i ponownie wprowadź do spoiny.
Po około 20-30 minutach możesz zabrać się za wstępne mycie. Obserwuj, kiedy fuga zmatowieje, a następnie weź do ręki wilgotną gąbkę i zbierz nią nadmiar fugi z płytek.
W miejscach połączeń np. między krawędziami ścian, w połączeniu ściany z posadzką oraz w spoinach przy brodzikach, wannach czy umywalkach, nałóż uszczelniający sylikon. Ta wodoodporna warstwa nie jest podatna na działanie grzybów i pleśni. Przed położeniem sylikonu, dokładnie oczyść powierzchnię z kurzu, pyłów i innych zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na osłabienie przyczepności.
Poradnik Jak wypełnić spoiny skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!