Wykonanie podłogi na gruncie na pewno nie należy do łatwych zadań. Jest to bardzo czasochłonna praca, która w gruncie rzeczy składa się z trzech warstw: pierwszej-podsypki, drugiej- warstwy termoizolacyjnej oraz przeciwwilgociowej i trzeciej- wylewki i wykończenia podłogi.
Przed przystąpieniem do pierwszego etapu czyli podsypki, usuń warstwę niepotrzebnej ziemi. Następnie ustal jaka powinna być głębokość wykopu. Dzięki temu dowiesz się, jaki poziom ziemi musisz osiągnąć. Warstwa i jej grubość może być określona w projekcie danego domu.
Mając odpowiedni wykop, możesz przystąpić do wykonania podsypki. Na początku wsyp pierwszą warstwę kruszywa (najgrubsze kruszywo o największej frakcji np. tłuczeń) i dobrze ją ubij. Po tym, wsyp drugą warstwę o nieco mniejszej frakcji np. popularny żwir, a na koniec dodaj trzecią warstwę czyli piasek. Całość porządnie ubij i wyrównaj.
Podbetonka to podstawa do prawidłowego ułożenia warstw izolacyjnych. Aby ułatwić sobie pracę, powbijaj w kruszywo drewniane paliki. Góra palika powinna wyznaczać górny poziom powierzchni podbetonki.
Termoizolacja wykonywana jest przy pomocy płyt styropianowych oraz płyt z wełny mineralnej o dość dużej twardości. Eksperci zalecają stosowanie warstwy, która ma około 15 cm grubości. Układając styropian, połóż trzy warstwy, każda po 5 cm.
Izolacja przeciwwilgociowa to przede wszystkim masy bitumiczne i papy.
Kiedy zastosujesz styropian, nałóż na warstwę papy folię budowlaną, ponieważ substancje, z których składa się papa reagują chemicznie ze styropianem i niszczą go.
Po wylaniu betonu i bardzo dokładnym wyrównaniu go, możesz zabrać się za etap wykończeniowy. W zależności od pomieszczenia, używa się do tego paneli, płytek, drewna czy gumoleum.
Poradnik Jak wykonać podłogę na gruncie skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!