Jak sadzić i pielęgnować wiosenne kwiaty

Jak sadzić i pielęgnować wiosenne kwiaty

Kiedy pierwsze wiosenne promienie zaczynają nagrzewać ziemię, wszyscy czekają, aż wyrosną kwiaty, które urozmaicą szarą pozostałość po zimie. Jeśli chcesz wiedzieć jak sadzić i pielęgnować wiosenne kwiatki, koniecznie przeczytaj ten poradnik.

Krok 1 - Kiedy sadzić?

Jako, że kwiaty zaczynają wschodzić od wczesnej wiosny, tj. w marcu i kwietniu, toteż najlepszym okresem do ich sadzenia jest wrzesień i październik. Warto zauważyć, że mowa tu o kwiatach cebulowych, dlatego też ich siew następuje przed zimą. Z drugiej strony, najlepsza porą do ich wykopywania jest wczesne lato.

Krok 2 - Potrzebne narzędzia

Za pewne większość ludzi która zajmuje się sadzeniem oraz pielęgnowaniem roślin posiada odpowiednio dobrany do swoich potrzeb sprzęt ogrodniczy. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z sadzeniem kwiatów powinny się jednak zaopatrzyć przynajmniej w małą łopatkę, grabki, konewkę, ewentualnie w spulchniacz oraz flancownik.

Krok 3 - Irysy holenderskie

Irysy holenderskie upodobały sobie żyzne i wilgotne gleby, najlepiej zacienione. 

Irysy sadzimy na głębokość około 10 cm, zachowując kilkucentymetrowe odstępy pomiędzy cebulkami.

Kwiaty te kwitną nieco później, bo dopiero na przełomie czerwca-lipca.

Krok 4 - Narcyze

Narcyzie podobnie jak wiele innych wiosennych kwiatów, preferują żyzne, wilgotne gleby o neutralnym odczynie.

Ze względu na wiele odmian ich sposób sadzenia zmienia się, tak więc narcyze będziemy sadzić na głębokość 10-20cm. Przed nastaniem zimy ściółkę nad wysadzonymi cebulkami powinno się okryć słomą. Kiedy zauważymy żółknące listki, znak to, że nastała pora wysadzzania.

Narcyze to piękne kwiaty kwitnące na przełomie marca i kwietnia

Krok 5 - Hiacynty

Hiacynty potrzebują wilgotnej, żyznej gleby o zasadowym lub neutralnym odczynie oraz o dużym nasłonecznieniu.

Cebulki sadzimy na głębokość 5-15cm, pamiętając aby przed zimą zabezpieczyć je grubszą warstwą ściółki. Hiacynty kwitną od wczesnej wiosny, aż do początku lata, wtedy też należy je wykopać, oczyścić i osuszyć.

Hiacynty to piękne kwiaty o różnorakich kolorach, od żółci, przez biel, róż, aż do niebieskich.

Krok 6 - Pierwiosnki

Jeśli chcemy posadzić pierwiosnki musimy lekko zakwasić glebę, wybrać przy tym miejsce wilgotne oraz dobrze nasłonecznione.

Pierwiosnki sadzimy na głębokość 5-10cm.

Dobrą opieką możemy sprawić, że pierwiosnki będą kwitły przez 2-3 miesiące, jednak po tym czasie kiedy kwiat przekwita, należy ściąć łodygę, ograniczyć podlewanie i zrezygnować z nawożenia.

 

Krok 7 - Krokusy

Krokusy to kwiaty, które nie wymagają uważnej pielęgnacji. Rosną na wilgotnej, lekko kwaśnej i dobrze nasłonecznionej glebie.

Cebulki krokusów zakopujemy na głębokości 5-15cm. Pierwsze kwiaty wychodzą już w marcu i kwitną, aż do czerwca, wtedy też należy wykopać cebulki i przechować je do następnego zasiewu, trzymając je w pokojowej temperaturze.

Prócz walorów ozdobnych warto zauważyć, że odpowiednia odmiana krokusa wykorzystywana jest w sztuce kulinarnej, bowiem z tej odmiany produkuje się szafran.

Krok 8 - Szafirki groniaste

Szafirki preferują zasadową glebę o dużej wilgotności i dużym naświetleniu.

Cebulki wkopujemy na głębokość 6-8cm, na przełomie września i października.

Szafirki groniaste zakwitają na przełomie kwietnia i maja, najczęściej tworząc duże kępy. W czerwcu należy je wykopać, rozdzielić cebulki i przetrzymać do następnego nasadzenia.

Krok 9 - Śnieżniki

Śnieżniki to rośliny, które preferują niezbyt wilgotne, lekkie gleby, o małym nasłonecznieniu.

Cebulki kwiatów sadzimy we wrześniu na głębokość ok. 7 cm, najlepiej w dużych skupiskach, ponieważ w takim wydaniu najlepiej się prezentują.

Śnieżniki kwitną bardzo wcześnie bowiem w okolicach lutego i marca. Wielu hodowców chwali sobie te kwiatki, ponieważ zapewniają świeży, wiosenny wygląd ogrodu już na przełomie zimy i wiosny.

Krok 10 - Przebiśniegi

Przebiśniegi najlepiej czują się w żyznej, wapiennej glebie.

Cebulki przebiśniegów wysadzamy na głębokość 5-10cm , najlepiej w sąsiedztwie krzewów lub drzew, gdyż te zapewniają kwiatkom niezbędnego cienia.

Przebiśniegi zaczynają kwitnąć już w luty, natomiast w ziemi pozostawiamy je przez 2-3 lata i po tym czasie dopiero je przesadzamy.

Krok 11 - Tulipany

Tulipany można spotkać w wielu odmianach, dlatego też to jedne z najbardziej znanych kwiatów cebulowych. Prócz całej gamy kolorów, tulipany różnią się również kształtami.

Tulipany sadzimy na glebie bogatej w próchnicę lecz suchej, w miejscach dobrze nasłonecznionych, na głębokość 10-15cm. Okresem w którym najlepiej sadzić cebulki to późna jesień.

W zależności od odmiany, tulipany kwitną od marca do czerwca. Tulipany można przesadzać lub zostawić na zimę w ziemi, jednak trzeba je wtedy mocniej wkopać i okryć z wierzchu ściółką.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak dbać o kwiaty domowe za pomocą piwa

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak sadzić i pielęgnować wiosenne kwiaty skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!