Mól mączny, spożywczy lub zbożowy tak naprawdę nazywa się mklikiem mącznym. Często mylony z molem. W gruncie rzeczy jest groźniejszy i sieje jeszcze większe spustoszenie w naszych kuchniach. Najgorsze są jednak jego gąsienice. Jeżeli szybko się ich nie pozbędziesz, możesz mieć w przyszłości dużo większy problem.
Mole zbożowe szczególnie upodobały sobie makarony, mąki, kasze, płatki, orzechy, suszone grzyby, owoce, warzywa.
Jeżeli zaobserwujesz na ściankach produktów i na samym produkcie pajęczyny, poczujesz nieprzyjemny zapach i zauważysz odchody w postaci grudek- nastychmiast zabierz się do pracy, bo jest to znak, że twoje produkty zaatakowały mole spożywcze!
Fakt, że opakowanie jest szczelnie zamknięte, nie jest przeszkodą dla mklika. Atakuje on nawet takie produkty. Składa na nich bezpośrednio jaja.
Samice żyją około dwóch tygodni i w ciągu tego okresu mogą złożyć nawet 200 jaj!
Na wstępie usuń wszelką żywność i każdy produkt, na którym zauważysz nawet najmniejszy ślad obecności mola spożywczego.
Dokładnie wyczyść wszystkie szafki oraz miejsca, w których trzymasz żywność. Wytrzyj je jak najbardziej skrupulatnie za pomocą mokrej szmatki nasączonej odpowiednim do danej powierzchni płynem.
Szczególnie zwróć uwagę na wszelkie szczeliny, dziury i zakamarki, ponieważ to właśnie tam mole zazwyczaj robią kokony i przetwarzają się w motyla.
Larwy rozwijają się w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza. Jeżeli np. w twojej spiżarni jest zimniej, nie masz powodów do zmartwień.
Chcąc wyeliminować mole spożywcze, umieść w szafkach liście orzecha włoskiego. Podkreślam jednak, że nie jest to tak efektywny sposób jak podałam wcześniej.
Poradnik Jak pozbyć się mola mącznego skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!