Jak osuszyć piwnicę

Jak osuszyć piwnicę

Ostatnio w naszym kraju możemy zaobserwować liczne powodzie, które są przyczyną wielu nieprzyjemności. Jedną z takich jest zalana piwnica. Powstają wtedy zacieki, pleśń i grzyb. Jednak podstawą osuszania piwnicy są ściany, które bezwzględnie nie mogą pozostać mokre.

Krok 1 - Sposób nr 1

Najtańszym, ale również najbardziej czasochłonnym i pracochłonnym sposobem jest odkopanie ścian z zewnątrz budynku i pozwolenie, aby w ciągu kilku miesięcy w naturalny sposób pozbyły się one wilgoci. Przed osuszaniem ścian należy pamiętać o pozbyciu się starej izolacji przeciwwodnej oraz termoizolacji (w przypadku kiedy była ona wcześniej montowana).  

Krok 2 - Sposób nr 2

Za pomocą elektroosmozy wymuszamy cyrkulację wody w piwnicy od bieguna ujemnego do bieguna dodatniego. Urządzenie wytwarza pole dodatnie, a gleba pole ujemne. W skutek tych procesów, woda opuszcza wnętrze i wydostaje się do gruntu. Praktycznie rzecz ujmując, należy zamontować na strychu lub w innym wysoko położonym miejscu w domu specjalny nadajnik, zasilany prądem, który wytwarza nieszkodliwe promieniowanie. Warto jednak przemyśleć, czy taki sposób osuszania ścian jest opłacalny. Jego koszt wynosi około 15 tys. zł, ponieważ oprócz kosztów samego urządzenia, należy dodać także koszty instalacji oraz konserwacji. Zaletą tego sposobu jest jednak brak ingerencji urządzenia w ściany czy podłoże piwnicy, co na pewno przemawia na jego korzyść. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak uchronić wnętrza budynków przed powodzią

Krok 3 - Sposób nr 3

Metoda mikrofalowa to prawdopodobnie najszybszy sposób. Polega ona na zamontowaniu oraz obsłudze maszyny przez dany serwis. Wielkim plusem jest fakt, że skutecznie usuwa nieprzyjemny zapach wilgoci, pleśni i grzyba. Jej cena waha się od 80 do 90 zł za metr kwadratowy. Jednak ostateczna stawka zależy od powierzchni i grubości ścian. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak osuszyć piwnicę skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika hubir2

    hubir2

    Apr 12, 2017

    Warto dodać do tego jeszcze ozonowanie. Po osuszeniu zostaje i tak mnóstwo bakterii i taki charakterystyczny zapach stęchlizny. Ozonowanie pomaga zwalczyć te dwa problemy.