Jak naładować akumulator samochodowy

Jak naładować akumulator samochodowy

Zdarza się nam często, a co najgorsze w najmniej spodziewanym momencie, że po wejściu do samochodu ten nie odpala, a na desce rozdzielczej pali się czerwona kontrolka akumulatora. Padł! W tym poradniku opiszę prawidłowy proces ładowania akumulatora samochodowego.

Ciekawostka - Trochę teorii :)

Akumulator jest tzw. statycznym źródłem energii. Jego głównym zadaniem jest zasilanie odbiorników elektrycznych (głównie rozrusznika i oświetlenia) w przypadku, gdy silnik spalinowy jest unieruchomiony. Po odpaleniu silnika energia w akumulatorze jest uzupełniana przez prądnicę lub alternator. 
Na skutek usterki układu ładowania (słabo naciągnięty pasek klinowy, uszkodzony regulator napięcia, itp.), zbyt dużego poboru energii przy wyłączonym silniku (pozostawienie pojazdu z włączonymi światłami lub radiem, itp.), samowyładowania się (naładowany akumulator traci z upływem czasu energię nawet bez obciążenia go odbiornikiem), itd., może zaistnieć konieczność doładowania akumulatora. 
Akumulator można ładować tylko prądem stałym. Dlatego do ładowania stosuje się prostowniki przetwarzające prąd zmienny (z sieci elektrycznej) na stały. 
Najczęstsze metody ładowania to: 
• ładowanie wyrównawcze – polega na ładowaniu akumulatora prądem o wartości 1/20 jego pojemności do oznak pełnego naładowania (np. akumulator 50Ah ładuje się prądem 2,5A); 
• doładowanie - polega na ładowaniu akumulatora prądem o wartości 1/10 jego pojemności do oznak pełnego naładowania (np. akumulator 50Ah ładuje się prądem 5A); 
• ładowanie przyspieszone - polega na ładowaniu akumulatora prądem o wartości 0,8 jego pojemności do czasu rozpoczęcia gazowania, a następnie zmniejsza się prąd do wartości 1/10 jego pojemności i ładuje się do oznak pełnego naładowania (np. akumulator 50Ah ładuje się prądem 40A do rozpoczęcia gazowania, a następnie prądem 5A); ładowanie to nie jest korzystne dla akumulatora i stosować je należy jedynie w wyjątkowych sytuacjach; 
Oznaki pełnego naładowania - 3 pomiary wykonane w odstępach godzinnych wskazujące: 
• stałą wartość napięcia na zaciskach (dla akumulatorów samochodów osobowych to 12-12,5V); 
• stałą gęstość elektrolitu (1,27 – 1,28 g/cm3); 
• intensywne gazowanie.

Krok 1 - Odłącz akumulator

W pierwszej kolejności zdejmij klemę oznaczoną minusem a następnie klemę plusową

Krok 2 - Wyjmowanie i czyszczenie akumulatora

Wyjmij akumulator ze swojego pojazdu. Nie jest to element obowiązkowy ale na pewno ułatwi nam pracę.

Jeżeli akumulator jest brudny a na bolcach widzisz nalot oczyść go delikatnie papierem ściernym.

Krok 3

Odkręć korki na wszystkich celach a następnie musisz sprawdzić poziom elektrolitu. Jeżeli widzisz, że jakaś z płyt jest odsłonięta dolej do niej wody destylowanej.

Krok 4

Zacisk oznaczony plusem (+) w akumulatorze połącz z zaciskiem (+) prostownika, a zacisk oznaczony minusem (-) w akumulatorze połącz z zaciskiem (-) w prostowniku.

Krok 5

Na prostowniku ustaw odpowiednią wartość prądu - najczęściej będzie to doładowywanie - czyli ładowanie akumulatora prądem o wartości 1/10 pojemności tego akumulatora przez około 10 godzin. Po wykonaniu tych kroków włącz prostownik.

Krok 6

Co pewien czas sprawdzaj poziom gazowania akumulatora. Jeżeli wzrośnie on dość gwałtownie - wyłącz prostownik.

Krok 7

Sprawdź w jakim stopniu naładowany jest akumulator. Jeżeli prostownik pokazuje wartość stałą oznacza to, że akumulator jest naładowany.

Krok 8

Odłącz prostownik i sprawdź poziom elektrolitu we wszystkich celach. Musi znajdować się miedzy oznaczeniami min/max na podziałce akumulatora. Jeżeli jest inaczej uzupełnij akumulator do odpowiedniego poziomu wodą destylowaną.

Krok 9

Przykręć korki i wsadź akumulator do samochodu. Pamiętaj aby najpierw podłączyć + a potem -.

Uwaga - Zasady bezpieczeństwa

  • Nie zbliżaj się do akumulatora z ogniem. Wydziela się wtedy wodór a to grozi wielkim buuuummm :)
  • Uważaj aby nie rozlać elektrolitu - jest żrący.
  • Nie zetknij przez przypadek dwóch biegunów akumulatora.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak pożyczać prąd z drugiego akumulatora

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak naładować akumulator samochodowy skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!