W kuchni oprócz tradycyjnych metalowych przedmiotów wykorzystujemy szereg drewnianych narzędzi pomocnych przy gotowaniu. Warto o nie zadbać, gdyż w przeciwieństwie do metalowych rzeczy, wymagają więcej uwagi.
Podczas codziennego użytkowania na drewnianej desce do krojenia mogą pojawić się pęknięcia. Zniwelujesz je układając na noc mokrą szmatkę na desce. Kiedy włókna napęcznieją, zespolą pęknięcia.
Drewniany chlebak skutecznie chroni chleb przed wysychaniem. Jeżeli nie chcesz, aby zagnieździła się w nim pleśń, wówczas przemyj jego powierzchnię szmatką nasączoną octem. Następnie pozostaw chlebak do wyschnięcia - pleśń w nim nie zagości.
Po przygotowywaniu pierogów lub innego dania wymagające rozwałkowania ciasta na wałku pozostają trudne do usunięcia kawałki. Usuniesz je szybko wcierając ręką sól w wałek. Umyj go następnie i osusz.
Przykre zapachy z deski do krojenia (ryba, czosnek) usuniesz przecierając deskę cytryną. Sok z cytryny znakomicie neutralizuje wszystkie niepożądane aromaty.
Otrzymałeś w prezencie drewnianą miskę? Przed użyciem przetrzyj ją ręcznikiem papierowym nasączonym oliwą jadalną, opłucz miskę pod gorącą wodą i ponownie wetrzyj oliwę jadalną.
Aby zabezpieczyć nowe przedmioty przed wchłanianiem zapachów, należy do miski wlać ocet jabłkowy i zamoczyć w nim przedmioty. Po kilkugodzinnej kąpieli, drewniane przedmioty będą odporne na wchłanianie nieprzyjemnych aromatów
Poradnik Jak na co dzień chronić i pielęgnować drewniane przyrządy kuchenne skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!