Okres przed świętami Wielkiej Nocy to masowe mycie okien przez większość gospodyń. Właśnie wtedy do naszych szyb dostają się pierwsze promienie słoneczne. W związku z tym, że dokładnie widać wtedy każdy brud jak na tacy, postanawiamy zabrać się za umycie okien. Co zrobić aby dobrze je umyć oraz umilić sobie tę znienawidzoną czynność?
Na mycie okien wybierz pochmurny i suchy dzień. W niskich temperaturach szkło staje się bardzo kruche i łatwo pęka, a w słoneczne dni mycie jest całkiem bezsensowne, gdyż na szybie widać każdą smugę, a mycie będzie swego rodzaju syzyfową pracą.
Okna możesz umyć roztworem wody i octu. Składniki w proporcjach 1:1 wlej do pojemnika ze zraszaczem i zabierz się do pracy.
Do polerki szyb świetnie sprawdzają się stare, szare, zwinięte gazety. Przy okazji nie zostawiają smug i sprawiają, że szyba będzie się błyszczeć jak jeszcze nigdy.
Już kilka kropel gliceryny dodanej do mieszanki wody i octu zapewni szybie odporność przed osadzaniem się brudu i kurzu, a także przed powstawaniem smug podczas opadów deszczu.
Myjąc zimą okna, dodaj do wody kilka kropel denaturatu. Dzięki temu, szyby nie będą tak szybko zamarzać.
Jeżeli do mycia szyb używasz skórzanej myjki, wymocz ją w wodzie z solą po każdym myciu. W ten sposób na długo pozostanie miękka i sprężysta.
Jeżeli jesteś posiadaczem żaluzji i rolet, raz na dwa miesiące natrzyj sznurki świecą. Sprawisz z ten sposób, że nie będą się zacinały i będą chodzić płynnie i gładko.
Szkło i witraże ręcznie malowane zniszczą się pod wpływem chemicznych środków, dlatego też myj je jedynie miękką lub ewentualnie lekko wilgotną ściereczką.
Drewniane parapety i ramy okien najlepiej jest przecierać specjalną pastą do drewna.
Jeżeli twoim zadaniem jest umycie naprawdę brudnego okna, zabierz się do tego następująco: na wstępie natrzyj szybę olejem lnianym, poczekaj godzinę, a następnie umyj ją wodą z dodatkiem detergentu.
Ślady po taśmie klejącej usuniesz wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci, a po farbie olejnej- salmiakiem.
Poradnik Jak myć okna skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!