Kiedy dobieramy rośliny do ogrodu to oprócz sprawdzenia ich wymagań warto zastanowić się nad odpowiednim dobraniem ich kolorystycznie. Połączmy odpowiednio barwy aby nasz ogród był wyjątkowy.
Kolory podstawowe to oczywiście żółty, czerwony i niebieski. Kolory pochodne tworzą się przez mieszanie się między sobą kolorów podstawowych i te kolory to zielony, fioletowy i pomarańczowy. Rozstawiając te barwy w szereg albo rozstawiając je na obwodzie koła, otrzymamy skalę barw tęczy.
Mając na uwadze względy estetyczne, to prawidłowe połączenia kolorów można uzyskać dzięki zestawieniu ze sobą kolorów podstawowych, czyli niebieskiego z czerwonym, czerwonego z żółtym i żółtego z niebieskim lub wszystkich trzy razem. Takie połączenia to połączenia ostre, silnie kontrastujące.
Inne kontrastujące zestawienia to kolory leżące na kole naprzeciw siebie, czyli barwa czerwona z zieloną, niebieska z pomarańczową albo żółta z fioletem. Takie połączenia uważane są za zestawienia tradycyjne, które są bardziej harmonijne i polecane przez prawie wszystkie podręczniki z dziedziny kompozycji ogrodowych.
Unikajmy natomiast łączenia barw sąsiadujących najbliżej, czyli czerwonego z pomarańczowym, fioletowego z czerwonym a w ogóle najgorszym połączeniem jest zestawienie barw złożonych pierwszego stopnia z barwami złożonymi drugiego stopnia. Przykładowo barwy niebieskiej z niebiesko-fioletową, czerwonej z czerwono-pomarańczową itp.
Poradnik Jak łączyć kolory w ogrodzie skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!