Jak konserwować i czyścić domową instalację wodną

Jak konserwować i czyścić domową instalację wodną

Czyszczenie instalacji wodnej to nie tylko czyszczenie rur doprowadzających wodę, ale też czyszczenie rur centralnego ogrzewania. Takie czyszczenie najczęściej wykonujemy za pomocą środków chemicznych, dlatego trzeba zachować ostrożność przy tego typu rzeczach.

Krok 1 - Czyszczenie instalacji wodnej - powody zarastania

Zarastanie sieci wodnej i kanalizacyjnej to znane zjawisko. Zarastanie to zmniejszanie się średnicy wewnętrznej rurek poprzez osadzanie związków żelaza, wapnia (popularny kamień) oraz innych związków chemicznych w instalacji wodnej. Kiedy codziennie użytkujemy instalację, nawet nie zauważymy tego procesu. Po prostu zmniejszenie przepływu wody jest niedostrzegalne dla użytkownika instalacji.

Krok 2 - Profilaktyka

Różne zabrudzenia, takie jak piasek, resztki liści, drobne elementy) powinien wychwytywać filtr mechaniczny, jednak jak pokazuje praktyka, nie zawsze to się sprawdza. Do wyczyszczenia rur wewnątrz instalacji służą preparaty chemiczne, które specjalnie zalegają w rurach określony czas. Czas zalegania jest zależny od rodzaju zastosowanego preparatu. w czasie zalegania nie można korzystać z instalacji wodnej

Krok 3 - Chemiczne czyszczenie rur - zalety

Jeśli odpowiednio wcześnie uda nam się zdiagnozować zakamienione rury, to unikniemy awarii sprzętów domowych, do których jest doprowadzana woda. Jeśli zanieczyszczenia się długo osadzały, to być może będzie trzeba wymienić instalację co wiąże się z dużymi kosztami. Pamiętajmy, że czyste rury mają lepszą przepustowość i ciśnienie, a co za tym idzie nie sprawiają kłopotów podczas użytkowania. Czyszczenie chemiczne w kosztach to jakieś 10-15% ceny wymiany instalacji na nową.

Krok 4 - Na co zwrócić uwagę przy wyborze preparatu

Przy wyborze preparatu do czyszczenia rur trzeba sprawdzić w jakich rurach można go używać. Trzeba też dobrze zapoznać się z instrukcją użycia i pamiętać o odzieży ochronnej. Chodzi o gumowe rękawice i maski ochronne. Po wpuszczeniu preparatu do rur instalacji wodnej trzeba pilnować, aby nikt nie korzystał z wody a po skończeniu prac trzeba zneutralizować czynniki chemiczne w rurach. no i pamiętajmy, że musimy bezwzględnie stosować się do instrukcji i poleceń producenta preparatu.


Jeżeli sami będziemy wykonywać te prace, warto poszukać preparatu, który będzie łatwy w użyciu. 

Krok 5 - Instalacja centralnego ogrzewania - czyszczenie

Usuwanie kamienia i osadów korozyjnych trzeba raz na jakiś czas przeprowadzać w instalacjach C.O., szczególnie kiedy jest to instalacja starego typu. Uzyskamy dzięki temu lepsze właściwości grzewcze. Preparaty chemiczne maja tą zaletę, że ograniczają do minimum ingerencję w rury. Nie musimy ściągać i rozbierać grzejników czy rozfryzowywać instalacji. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak konserwować i czyścić domową instalację wodną skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!