Jak izolować fundamenty domu

Jak izolować fundamenty domu

Kiedy mamy wodę w najniższym punkcie budynku lub kiedy nasze ściany są zawilgocone (pleśń, grzyb, czy inne zacieki) to znaczy, że nasz izolacja została źle wykonana lub nie było jej wcale.

Uwaga - Wybór XPS

Czym kierować się przy wyborze XPS (płyt polistyrenowych)? Pamiętajmy, że wybór rodzaju XPS-u określa współczynnik przewodzenia ciepła (tzw. lambda) - im niższy tym lepszy.

Wartości te są zawsze podane na opakowaniu produktu. Generalnie współczynnik przewodzenia cieplnego waha się od 0,027 do 0,04. Natomiast innym materiałem termoizolacyjnym (alternatywnym) na ścianę fundamentową może być hydrofobizowana wełna skalna i podobnie jak przy XPS należy zwracać uwagę przy zakupie na wartość lambdy.

Krok 1 - Dwa elementy izolacji

Izolacja ściany fundamentowej to tak naprawdę dwa elementy. Jest to izolacja przeciwwodna (wodochronna) oraz izolacja termiczna. Połączenie tych dwóch elementów daje nam nie tylko bezpieczeństwo przed wilgocią, ale także zabezpiecza budynek przed nadmiernymi stratami ciepła, co w przyszłości pozwoli obniżyć koszty ogrzewania budynku. Mokra ściana to strata dużej ilości ciepła a jej ogrzanie bez wysuszenia jest prawie niemożliwe.

Krok 2

Uwaga

Jeżeli nie będziemy mieli piwnicy pod naszym domem a mamy wysokie ściany fundamentowe, to nie ma konieczności ocieplania ich w całości. Wystarczy tylko około 100 cm poniżej gruntu.

Uwaga

Przy masie bitumicznej pamiętajmy, że nie każdą masę można przyklejać papę termozgrzewalną. Musimy wcześniej sprawdzić na opakowaniu produktu lub zapytać sprzedawcę o takie możłiwości. Natomiast zamiast masy bitumicznej można stosować bitumiczny preparat gruntujący. Nanosi się go podobnie do masy bitumicznej.

Ciekawostka

Oczywiście sa też inne metody. Przykładowo zamiast papy można zastosować np. membrany izolacyjne bt12 i inne produkty. Dodatkowo istnieje wiele innych metod ocieplania fundamentów, zaś ich liczba rośnie wraz z liczbą nowych produktów pojawiających się na rynku budowlanym. Oczywiście, także cena poszczególnych rozwiązań jest różna

Krok 3 - Przygotowanie podłoża pod warstwę wodochronną

Warstwę izolacyjną nakładamy zawsze na zewnątrz budynku, i dlatego musimy zrobić wykop wokół ściany fundamentowej (jeżeli budynek jest już użytkowany). Wykop powinien być głęboki, zwłaszcza, gdy budynek posiada podpiwniczenie. Następnie powierzchnia ściany musi zostać najpierw oczyszczona z błota i innych zanieczyszczeń a następnie osuszona. Jeżeli można odprowadzić wodę z wykopu, to skorzystajmy z myjek ciśnieniowych, które idealnie czyszczą ściany z zabrudzeń.

Krok 4 - Nałożenie warstwy z masy bitumicznej

Na przygotowane i osuszone podłoże nakładamy płynną masę bitumiczną. Nakładamy ją pędzlem, malując szczelnie i dokładnie całą powierzchnię ściany oraz ławy. Masa bitumiczna jest bardzo prosta do nakładania i nie powinniśmy mieć problemów ze szczelnym pokryciem całej powierzchni

Krok 5 - Naklejanie papy termozgrzewalnej

Jeżeli ściana fundamentowa od ławy fundamentowej jest oddzielona folią lub papą, należy tę wystającą folię odwinąć i przykleić do ściany fundamentowej. Zawsze musimy odwinąć wystające fragmenty do góry. Można je przykleić masą bitumiczną, lub jeżeli jest to papa termozgrzewalna to można ją przykleić podgrzewając papę palnikiem gazowym w tym miejscu, gdzie znajduje się strona „asfaltowa” papy. Po takiej operacji czekamy aż masa bitumiczna zaschnie. Na tak przygotowaną ścianę i zabezpieczoną masą bitumiczną można przykleić papę termozgrzewalną pionowymi pasami z góry na dół, pamiętając o zakładzie pomiędzy sąsiadującymi pasami papy, który powinien być szeroki na minimum 10 cm na całej długości wstęgi (paska) papy. Docinamy pas papy na wysokość ściany fundamentowej i ławy, uwzględniając wszystkie załamania, zwijamy ten pas w rulon i zaczynając od dołu podgrzewamy lekko jeden koniec papy i przyklejamy go do ławy (na samym dole), stroną „asfaltową”.

Uwaga

Gdy dolny pasek się przyklei, odwijamy stopniowo rulon do góry i podgrzewając go przyklejamy ku górze. Robimy to etapami. Wymaga to nieco wprawy i całkowitym laikom odradzam korzystanie z tego typu rozwiązania, chociaż jest bardzo skuteczne.

Palnik powinien się znajdować się w odległości nie mniejszej niż 15 cm od powierzchni podgrzewanej przez nas papy. Poza tym palnik powinien być tak skierowany, aby podgrzewał jednocześnie powierzchnię asfaltową (podobną do folii) papy i podłoże w miejscu bezpośrednio przed paskiem rozgrzewanej właśnie papy. Podgrzewa się pasy o szerokości 10 cm na całej szerokości paska papy.

Krok 6 - Założenie płyt polistyrenowych (XPS)

Kiedy już przykleimy papę termozgrzewalną to na nią przyklejmy płyty XPS. Już po około jednym dniu od nałożenia papy, gdy wszystko zaschnie i utwardzi się, możemy zacząć z płytami. Płyty polistyrenowe przykleja się przy pomocy specjalnej zaprawy lub tzw. masy bitumicznej bezrozpuszczalnikowej. Przyklejamy płyty za pomocą np. masy bitumicznej do powierzchni papy. Masą bitumiczną smarujemy płyty (układając „placki” z masy na każdą płytę) i dociskamy do papy. Należy pamiętać, aby ostatnia warstwa płyt termoizolacyjnych została zabezpieczona „od góry” tak, aby poza płyty nie dostawała się woda. Zabezpieczamy to smarując tę powierzchnię masą bitumiczną.

Krok 7 - Koniec prac

Po wykonaniu wszystkich poprzednich czynności możemy zasypać nasze ściany fundamentowe. Ciężar ziemi będzie dociskał płyty i pozostałe warstwy izolacji do ścian budynku.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - murowanie ścian

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak izolować fundamenty domu skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!