Jak każde warzywo, rzodkiewka polecana jest zarówno młodym jak i starszym osobom. Jest zdrowa, a dodatkowo świetnie poprawia smak kanapki czy twarogu. Ma jeszcze lepsze właściwości, kiedy uprawiasz ją samodzielnie.
Za sianie rzodkiewki zabierz się wiosną (koniec marca) lub jesienią (połowa września). Jeżeli jednak posiadasz tunel foliowy lub szklarnię, możesz wysiać ją dużo wcześniej. Jeżeli dysponujesz szklarnią- wysiew możesz rozpocząć od lutego, a w tunelach foliowych na początku marca.
Rzodkiewka nie jest uprawiana jako plon główny, ale jako przedplon dla innych warzyw np. pomidorów, marchewek, ogórków, sałaty, buraków i fasoli. Może być także uprawiana jako śródplon, czyli równocześnie z innymi warzywami.
W przypadku kiedy rzodkiewka jest uprawiana w pierwszym lub drugim roku po nawożeniu organicznym, wystarczy, że przed siewem nawieziesz glebę azotem (75 g/10 m2). W przypadku uprawy w trzecim roku i później od nawożenia, zastosuj 120 g nawozu azotowego, 200 g nawozu fosforowego i 200 g nawozu potasowego.
Generalnie, na 1 m2 przypada około 4-5 g nasion. Nasiona wkładaj w glebę na głębokości 1 cm, w rzędach co 10-12 cm.
Tuż przed siewem przebierz nasiona i wybierz te największe.
Pamiętaj, że zbyt głęboki siew sprawi, że rzodkiewka będzie zniekształcona.
Nie zapominaj o regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu grządek.
Kiedy będziesz już po pierwszym wschodzie siewek, przerwij je i pozostaw między nimi odległość mniej więcej 4 cm w rzędzie. Proces ten najlepiej wykonywać w deszczu lub tuż po podlaniu rzodkiewek.
Jeżeli chcesz zbierać rzodkiewkę regularnie przez dłuższy czas, powtarzaj wysiew co 2 tygodnie.
Poradnik Jak hodować rzodkiewkę skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!