Pnącza powojnika z pewnością można zaliczyć do jednych z bardziej efektownych. Na dodatek, może poszczycić się przepięknymi kwiatami w wielu intensywnych kolorach. Roślina jest piękną ozdobą balkonów czy elewacji kamienic. Jednak żeby tak efektownie kwitł, trzeba mu trochę w tym pomóc.
Powojnik najlepiej czuje się w podłożu żyznym i bogatym w próchnicę. Nie zniesie dłużej trwającej suszy.
Najlepiej, abyś posadził roślinę na stanowisku, w którym panuje półcień. Dolna część powojnika powinna znajdować się w cieniu, a górna cieszyć się promieniami słonecznymi. Kwiat nie może być jednak narażony na działanie wiatru, więc posadź go w miejscu, w którym będzie przed tym chroniony.
Zwróć uwagę na sadzenie rośliny. Jeżeli zrobisz to porządnie, powojnik na pewno się odwdzięczy pięknymi kwiatami.
Bezpośrednio przed sadzeniem umieść zakupione sadzonki w pojemniku z wodą na około 15 minut. W tym samym czasie możesz przygotować dół o średnicy około 70 cm oraz głębokości 60 cm. Na jego dnie wyłóż warstwę kamieni, żwirku lub gałązek. Ściany przygotowanego dołka nakłuj łopatą. Następnie nasyp do niego ziemię kompostową lub tę, specjalnie przeznaczoną dla powojników. Na końcu, delikatnie wyjmij roślinę z pojemnika, włóż do dołka, obficie podlej wodą, zasyp ziemią i delikatnie ją udepcz. Powojniki bylinowe i botaniczne umieść 1 cm poniżej sadzenia w pojemniku, a wielokwiatowe 10 cm poniżej.
Warto pomyśleć o ściółkowaniu powojników. Najlepiej użyć do tego kory. Dzięki temu zatrzyma ona przez cały czas wilgotność.
Tuż obok powojnika posadź niskie byliny, które dadzą cień niskiej partii rośliny.
Podlewaj kwiata obficie, ale niezbyt często. Uważaj, abyś nawadniał glebę, a nie liście!
Już dwa lata od posadzenie, powojnik potrzebuje nawozu. Najlepiej zabierz się za to w kwietniu. Zainwestuj w nawóz wolnodziałający i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.
W okresie od lutego do kwietnia możesz przyciąć roślinę.
Mimo tego, że powojniki należą do roślin mrozoodpornych, warto pokusić się o dodatkowe zabezpieczenie. W tym celu obsyp podstawę korą lub suchymi liśćmi.
Poradnik Jak dbać o powojnik skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!