Z pewnością każdy z nas posiada w domu różnorodne naczynia, które są wykonane z bardzo odmiennych materiałów. Każde z nich powinno się myć inaczej, dzięki temu unikniemy ryzyka zniszczenia ich. Poniżej przedstawię sposób mycia najpopularniejszych materiałów.
Są niezwykle mało odporne na zadrapania, więc bardzo łatwo je porysować. W związku z tym nie wolno do ich czyszczenie używać szorstkich, twardych i ostrych narzędzi. Należy je myć miękką szmatką, wodą i mydłem. Jeżeli zaschnięty pokarm nie chce zejść, zalej naczynie gorącą wodą i odczekaj jakiś czas.
Żywność w naczyniach teflonowych powinieneś mieszać drewnianymi lub plastikowymi, a nie metalowymi sztućcami.
Czyść je następującą mieszanką: woda + ocet + sól. Jeżeli naczynie jest przypalone, namocz je w wodzie z płynem do mycia naczyń o poczekaj około 10 godzin.
Myj je gorącą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Przypalone miejsca możesz wyszorować papką, składającą się z octu i piasku.
Tego typu naczynia czyść własnoręcznie przygotowaną papką, składnikami której są: sól + ocet lub kreda + ocet. Następnie opłucz naczynie w wodzie z dodatkiem sody.
Takie naczynia możesz spokojnie szorować twardszymi gąbkami, a nawet tzw. druciakiem.
Podczas mycia naczyń emaliowanych używaj tylko ciepłej wody.
Jeżeli masz natomiast problem z kamieniem, wypełnij naczynie do połowy czystymi obierkami ziemniaków, po tym dolej do pełna wody i gotuj przez następne 2 godziny. Następnie wylej zawartość, wlej ocet i poczekaj około 20 godzin. Po kamieniu nie powinno być już żadnego śladu!
Takie patelnie trzeba zahartować przed użytkowaniem. Rozpuść trochę smalcu lub oleju na całej powierzchni i doprowadź to do wrzenia. Następnie posyp patelnie solą i wyszoruj. Dzięki temu zabiegowi patelnia nie będzie przypalała potraw i będzie służyła podobnie jak teflonowa, czyli bez tłuszczu.
Poradnik Jak dbać o naczynia skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!