Na ścianach kominka osadza się smoła, sadza i różne popioły, które w niektórych przypadkach mogą okazać się nawet niebezpieczne. Aby więc kominek dobrze funkcjonował i nie stwarzał żadnego zagrożenia- warto raz na jakiś czas porządnie go przeczyścić. Lepiej, aby amatorzy powierzyli tę pracę specjalistom.
Co najmniej raz w tygodniu usuń z zewnętrznej strony kominka kurz i osad.
Pozostałości po palenisku możesz zacząć usuwać dopiero 12 h po zakończeniu palenia w kominku. Wynieś je w specjalnym opakowaniu i wyrzuć do odpowiedniego pojemnika.
Staraj się palić w kominku dobrze wysuszonym drewnem, ponieważ wytwarza dużo mniej osadów, które tworzą mieszankę fenoli.
Powinieneś przynajmniej raz do roku wezwać specjalistę, który dokładnie sprawdzi stan przewodu odprowadzającego dym. Pamiętaj, że to wszystko dla bezpieczeństwa twojego i twoich bliskich.
Nigdy nie stosuj do zagaszania kominka wody, ponieważ wtedy cały osad leci ku górze i osadza się na ściankach. Ewentualnością mogą być jakieś nagłe wypadki.
Myjąc chociażby szybę kominka chemikaliami, dokładnie upewnij się, czy żar do końca wygasł. Przypominam, że te środki są łatwopalne, a w połączeniu z ogniem mogą doprowadzić do tragedii.
Jeżeli twój kominek jest obudowany cegłami, zachowaj szczególną ostrożność. Nie czyść ich szorstkimi i twardymi materiałami, ponieważ mogą się kruszyć. Poza tym, ukruszenie się kawałka zewnętrznej warstwy paleniska może doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognia.
Rozpalając w kominku, układaj drewno na środku paleniska oraz możliwie jak najdalej ścianek i metalowych części.
Zastanawiasz się jak wyczyścić okno w kominku? Nic prostszego. Przygotuj następującą mieszankę: jeden litr ciepłej wody wymieszaj z pół szklanki octu i jedną łyżeczką amoniaku, a następnie za pomocą miękkiej szmatki przetrzyj ekran z dwóch stron. Po tym, opłucz szkło ciepłą wodą i wytrzyj do sucha.
Jeżeli posiadasz obudowę ze szkła hartowanego, czyść ją delikatnie, aby jej nie porysować (tak samo jak w kroku nr 9).
Żeliwne ruszty także możesz czyścić za pomocą środka podanego w kroku 9 i 10 albo wszelkimi olejami roślinnymi, które skutecznie natłuszczą powierzchnię i sprawią, że osad łatwiej zejdzie.
Poradnik Jak czyścić kominek skomentowało 2 osób.
Dec 29, 2015
Raczej nie polecam domowych, popularnych metod, takich jak na przykład czyszczenie brudnej szyby popiołem. Mogą się w nim znajdować chociażby niedopalone drobinki drewna, które mogą zarysować powierzchnię szyby. Podobnie zresztą jak popularne skrobaczki. Zatem, aby dobrze wyczyścić szybę warto zadbać o dobór odpowiednich środków czyszczących.